Úvod > zahrada > BOROVICE - STAŘÍCI A OBŘI v říši rostlin

BOROVICE - STAŘÍCI A OBŘI v říši rostlin

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
BOROVICE - STAŘÍCI A OBŘI v říši rostlin

Možná byste se divili, kolik toho nevíte o takových borovicích. Pojďme tedy nahlédnout do jejich historie a zjistit, cože jsou ty krásné stromy vlastně zač…
 
Za nejdéle žijící organismy jsou považovány borovice osinaté rostoucí v Bílých vrších (White Mountains) na východě Kalifornie v USA. V nadmořské výšce kolem 3 000 m tu byl objeven jeden strom, kterému je 4 844 let a několik stromů starších 4 000 let. Tyto prastaré stromy jsou značně zakrnělé. Nejvyšší z nich měří jen 10 metrů a některé z nich dokonce stěží 3 m. Kůra jim opadává a odhaluje vysušené a zjizvené dřevo.


borovice osinatá (Pinus aristata) je pouštní borovice, která se brání nadměrnému odparu voskovými výpotky na jehličkách

 

A co o borovicích možná nevíte?
 
• Borovice je jedinou dřevinou, ze které mohou být vyrobeny rakve pro pochovávání ortodoxních Židů.
• Číňané vysazují borovici na hrob, aby duši zesnulého dodali sílu a ochránili jeho pozůstatky před hnilobným rozkladem.
• Borovice je pro svou sílu znovuzrození a pro falický tvar šišek symbolem plodnosti. Borové šišky se házely spolu s dalšími symboly do hrobky řecké bohyně Démétér, aby daly nový život zemskému i ženskému lůnu.
• Dřevo borovice je měkké, trvanlivé a lehce opracovatelné. Již starověcí mistři tesaři znali tajemství zpracování borového dřeva. Když se na kmenu borovice vytvoří rána, vytéká z ní průzračná hustá hmota – pryskyřice. Jejím zahřívání se získávají dvě látky kapalná – terpentýn a pevná - kalafuna. Terpentýn se používá při výrobě barev a laku a v medicíně je terpentýn součástí mastí dráždících pokožku a používaných při léčbě revmatismu. Má antibakteriální vlastnosti a proto se sanatoria pro nemocné na tuberkulózu budují hlavně v borových lesích. Bez kalafuny je nemyslitelná hra na smyčcové nástroje a neobejdou se bez ní např. vystoupení gymnastů. Ztuhlé kousky pryskyřice, které se z dávných jehličnanů dostaly do půdy, se změnily na jantar. Říká se mu i sluneční kámen nebo zkamenělé slzy borovice. Ve starém Římě nazývaly jantar zlatem severu.


borovice osinatá je vhodným řešením i do malých zahrad

 

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum)
 
• V současnosti roste nejmohutnější strom v Národním parku Sequoia v Kalifornii. Tento sekvojovec obrovský dostal přezdívku Generál Sherman. Vysoký je 83,8 m, obvod ve výšce 1,5 m nad zemí měří 34,9 m. V šedesátimetrové výšce má větve silné 3 m. Jeho stáří se odhaduje na 2 500 let. I když má dřevo poměrně lehké, jeho hmotnost i s kořenovým systémem se odhaduje na 2 500 tun. Sekvojovce obrovské vytvářejí lesy v jižní a jihozápadní části Kalifornie, na jih a na sever od San Franciska, přičemž vystupují do nadmořské výšky 1 300 až 2 000 m, kde vytvářejí nevelké háje v úžlabinách na západních svazích pohoří Sierra Nevada. Tyto gigantické stromy přilákaly do těchto oblastí množství lidí.
 
Nejmohutnější stromy byly vykáceny a předváděny jako exponáty na výstavách a v muzeích. Například vykácení stromu s průměrem kmene deset metrů trvalo dřevorubcům se sekerami a ručními pilami až tři týdny. Zvláště chráněné jsou největší stromy, kterým byla odedávna dávána jména. Např. Zakladatel, Otec lesů, Lesní matka, Lincoln, Patriarcha, Generál Grant a další. Některé z nich již bohužel uhynuly, ale dochovaly se údaje o jejich rozměrech: Zakladatel (112 m), Otec lesů (120 m). Když v roce 1953 padl jeden z nejvyšších stromů, byl z jeho kmene odřezán kus napříč a instalován v parku. Na vyleštěném průřezu kmene je dobře vidět 2 415 letokruhů.
 
Sekvojovec obrovský  a také sekvoje vždyzelená mají lehké, ale velmi tvrdé dřevo, které obsahuje velké množství tříslovin, které mu dodávají neobyčejnou odolnost vůči trouchnivění a škodlivému hmyzu. Je odolné i vůči ohni. Proto tyto obří stromy neshoří, i když bývají často zasaženy bleskem a zažily nejeden lesní požár. Před lesními požáry chrání tyto stromy velmi tlustá, pevná, vláknitá červenohnědá kůra a vysoko umístěná koruna, ohni nedostupná. Kůra dosahuje tloušťky 30 až 60 cm.


monumentální stromy, které v domovině dorůstají až do stometrové výšky

 

Pokud byste chtěli obě dřeviny spatřit na vlastní oči, zavítejte do některé z botanických zahrad nebo Dendrologické zahrady v Průhonicích. Příště si povíme, jak umí jedle předpovídat počasí a proč slyšíme trávu růst.
 
Převzato z knihy – Geografická encyklopedie – Rekordy – Živý svět – Rostliny, napsal R. Čeman, vydalo MAPA Slovakia Bratislava  v roce 2001.


sekvojovce si můžete prohlédnout v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Trójireklama