Úvod > zahrada > Truhlík a zahrada v listopadu

Truhlík a zahrada v listopadu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 11
Autor:    FOTO HOLANDSKÁ KVĚTINÁŘSKÁ KANCELÁŘ
Truhlík a zahrada v listopadu

Pokojové rostliny - pravidelně kontrolujeme. Očistíme od suchých zahnilých listů, zakrátíme vybělené výhony. Nemocné rostliny ošetříme. Některé rostliny zahájili v listopadu růstový klid nebo-li zimní spánek, během kterého minimálně zaléváme a nehnojíme. Bylinky — teplomilným bylinkám odřežeme uschlé výhony a zakryjeme je chvojím.
Zelenina — je doba, kdy si můžeme vytvořit osevní plán pro příští rok. Nahrubo zryjeme zeleninové záhony a záhony s lehkou písčitou půdou namulčujeme listím. Těžké půdy zryjeme nahrubo. Přes zimu mráz roztrhá, rozmělní hroudy. Ještě v listopadu můžeme sklízet kořenovou zeleninu, kedlubny, zelí, pórek a černý kořen zasypeme listím. Nad kadeřávek a růžičkovou kapustu postavíme stříšku z chvojí nebo konstrukci s netkanou textilií, uchráníte zeleninu od prachu.
Cibuloviny a hlízy - chvojím přikryjeme choulostivé lilie, listím zasypeme li-liochvostici, kosatčíky. Máte poslední možnost k nasázení hyacintů, tulipánů, krokusů.
Ovocné stromy - pod ovocné stromy a keře nasypeme menší vrstvu listí nebo kompostu. Kmeny čerstvě vysázených stromů můžeme ovinout pruhy tkaniny proti mrazu.
Okrasné rostliny a růže -ještě v listopadu, do doby než začne mrznout, můžeme vysazovat stromy, keře i růže. Lépe se ujímají kontejnerované sazenice než prostokořené. U keřů prostokořených zakrátíme hlavní kořen a všechny nadzemní výhony. Je dobré ještě před výsadbou ponořit na jednu až dvě hodiny kořeny do nádoby s vodou.
Při vlastní výsadbě vykopeme jámu, která by měla být dvakrát širší než je celý kořenový bal. Dno nakypříme rycími vidlemi, případně do vyschlé zeminy nalijeme vodu a půdu vylepšíme kompostem. U kontejnerovaných sundáme květináč či folii a opatrně propícháním balu kořenů provzdušníme a rozvolnime kořeny. Dřeviny zasadíme tak, aby kořenový krček byl přibližně v úrovni povrchu půdy. Kolem keře nasypeme zeminu, ušlápneme a důkladně zalijeme.
U růží úplně odstraníme listy, poskytují útočiště choroboplodným zárodkům, které přečkají i tuhou zimu. Odstraníme suché a nemocné větve. Odstříhneme šípky a keře přihrneme zeminou a zakryjeme listím.V suchém podzimu musíme pamatovat na důkladnou zálivku u stálezelených keřů a jehličnanů. Zaléváme v několika intervalech, aby se voda stačila vsáknout. Čím víc je zásobíme vodou na podzim, tím lépe odolají nedostatku vláhy v zimě.
Trvalky — mnoho odkvetlých trvalek má dekorativní plody a plodenství. Zkrášlí pohled na zahradu a navíc nabídnou potravu a zimní úkryt mnoha užitečným druhům živočichů. Patří k nim např. třepatka, rozchodníkovec, slunečnice, chrpa, máčka, řebříček, zavinutka a různé traviny. Suché stonky, listy, květy a plody chrání rostliny před mrazem. Proto choulostivé druhy seřezáváme až na jaře. Levanduli a svatolinu přes zimu zakryjeme chvojím. Zimovzdorné chryzantémy přikryjeme chvojím tak, aby z něj rychle odtekla voda. Rostlinám škodí při přezimování přílišné vlhko, podporuje nežádoucí rozvoj hnilob. Velmi nebezpečné je zamokření v zimě a v předjaří. Rašící výhony podléhají hnilobě.
Skalku lehce zakryjeme chvojím, nejlépe jedlovým. Je to dobrá ochrana proti slunci, bez sněhové nadílky a při střídání teplot skalničky trpí.
Truhlíky a přenosná zeleň - v listopadu dáme ze zahrady do chladných zi-movišť největší otužilé rostliny ze subtro-pů, a to rozmarýn, oleandr, fíkovník, palmy, vavřín, aukuby, granátovník. Pokud nemrzne, odložíme úklid, všem těmto rostlinám je nejlíp venku. Ještě můžeme sázet dvouletky - např. macešky, pomněnky, silenky, sedmikrásy.
Trávníky - u trávníku dbejte, aby byl co nejkratší. Už nehnojíme. Posekanou trávu a listí odstraníme pečlivým vyhrabáním. V době, kdy už mrzne chodíme po trávníku co nejméně, protože promrzlá pletiva se snadno polámou. Při oblevě zase snadno vyšlapeme nerovnosti.
Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.reklama