Úvod > zahrada > Ovocné stromy - proč je lepší podzimní výsadba

Ovocné stromy - proč je lepší podzimní výsadba

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Ovocné stromy - proč je lepší podzimní výsadba

Odvěká moudrost říká, že chlap by měl postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Takže pokud jste se při svém naplňování životních cílů milí zahradníci, ocitli v bodě dva, to znamená u sázení stromu, možná vaše volba padne na ovocný strom. Ten bude nejenom krásnou dominantou zahrady, ale zároveň vám při správné péči přinese i chutné plody.


Ovocné stromky můžete zakoupit i na některé podzimní zahradnické výstavě, nejbližší je Zahrada Čech v Litoměřicích.

 

K výsadbě máte v podstatě dva možné termíny – jarní a podzimní. Každý z nich má své výhody i nevýhody, z hlediska ujmutí se vyplatí dát přednost podzimnímu termínu. V zahradních centrech je nyní poměrně bohatá nabídka školkařského materiálu, a při zářijové či říjnové výsadbě nám stromky stačí zakořenit. Další výhody jsou následující:
 
• Stromek využije zimní vláhu (i ve formě sněhových srážek)
• Při podzimní výsadbě stačí pouze mírné zakrácení korunky, při jarní výsadbě je nutné provést řez natolik hluboký, že se již v podstatě jedná o znovuzaložení korunky
• Na jaře stromek začne vegetovat ihned, jakmile mu to klimatické podmínky umožní, není třeba čekat na vhodnou dobu pro výsadbu, navíc na jaře hrozí přísušek.
 
A jak při nákupu postupovat? Prvním krokem je volba vhodného zahradního centra. Měli byste se zaměřit zejména na to, zda-li je u prodeje ovocných stromků proškolený personál, který by vám měl pomoci zvolit vhodný ovocný druh či odrůdu. Každý stromek by měl být označen cedulkou, na které by měly být uvedeny následující údaje:
 
• Název ovocného druhu – například jabloň
• Název odrůdy – například ´James Grieve´
• Typ zvolené podnože – například M 9, J-TE-1 (tento údaj nás informuje, která podnož byla použita, pro jaké půdní podmínky je vhodná, jak je mrazuvzdorná apod.)
• Místo původu – název školky, ze které výpěstek pochází
• Někdy bývá uvedena informace o zdravotním stavu – např. VT, VF – to znamená jestli byly (zejména peckoviny – slivoně, broskvoně, aj.) testovány na virové choroby.


Na výstavě si můžete prohlídnou i vystavené plody, potom už nebudě těžké vybrat si vhodnou odrůdu.

 

Ovocné stromky se většinou prodávají prostokořenné, tzn. že jsou volně založeny ve vlhké půdě nebo pilinách. Stromky si důkladně prohlédněte, případně si nechte poradit. Měly by mít nepoškozené kořeny, rovný kmen a předepsaný počet kosterních větví. V korunce by měl být zpravidla 1 terminál (hlavní vedoucí výhon) a alespoň 3 kosterní větve. Na stromku by nemělo být patrné mechanické poškození či příznaky chorob. Na zakoupený stromek byste si měli nechat vystavit paragon, protože i školkařské výpěstky podléhají reklamačnímu řádu a dobré zahradní centrum se pozná také tak, že v případě oprávněnosti uzná reklamační nárok.
 
Pokud si nejste jisti v kramflecích, může vám ovocnář na místě zakrátit kořeny tak, abyste tento krok již nemuseli sami provádět při výsadbě. Platí zde pravidlo, že zásah do kořenů by neměl být příliš radikální, zakracují se zejména poškozené nebo nemocné kořeny, které by neplnily svou funkci. Protože upravíme kořeny, musíme srovnat poměr nadzemní a podzemní části tak, aby se rostlina nedostala do vláhového, případně výživového deficitu. Proto je nutné před výsadbou zkrátit i korunku. Pravidlem je zkracovat větve vždy na očko směřující z korunky ven (aby nedošlo k jejímu zahuštění) a kosterní větve by měly být o 10-20 cm níže než vršek terminálu. Ten má vždy nejvyšší postavení v korunce. Při výsadbě vyhloubíme dostatečně velkou jámu, můžeme provést totální či částečnou výměnu půdy a stromek zasadíme na stejnou hloubku jako ve školce (nikdy ne hlouběji, aby nedošlo k zakořenění odrůdy naroubované na podnoži). Po výsadbě vydatně zalijeme a pokud nemrzne, zálivku ještě několikrát zopakujeme. Podpoříme tak ujmutí rostliny.


V době květu jsou nepřekonatelní i okrasní příbuzní užitkových druhů – sakury.reklama