Úvod > zahrada > Zahrada se ukládá k zimnímu spánku

Zahrada se ukládá k zimnímu spánku

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Zahrada se ukládá k zimnímu spánku

V listopadu je venku nevlídno a sychravo, ale přesto nás čeká na naší zahradě spousta povinností předtím, než se definitivně rozloučíme s letošní sezónou.
 
SPADANÉ LISTÍ

Spadané listí má pro zahradu cenu zlata. Můžeme ho použít jako zimní přikrývku pro některé choulostivější keře či trvalky, případně ho můžeme kompostovat. Tím vrátíme do půdy živiny, které si listy vzaly od rostliny při svém růstu. Ke kompostování se hodí listy okrasných listnáčů i ovocných stromů, ale pouze za předpokladu, že na nich nejsou patrné příznaky chorob. Pokud ano, v žádném případě takové listy nekompostujeme, protože by se mohly stát dalším zdrojem nákazy.


Podobné obrázky už zůstanou jen milou letně-podzimní vzpomínkou (Sedum spectabile).

 

VÝSADBA OPADAVÝCH STROMŮ A KEŘŮ A RŮŽÍ
Pro opadavé keře a stromy počíná doba výsadby opadem listí v říjnu a končí na jaře před rašením, přičemž půda nesmí být zmrzlá, ani příliš mokrá. V listopadu vysazujeme zejména takové dřeviny, které kvetou na jaře nebo v časném létě a s jistým omezením také růže. Listopad je vhodný pro vysazování tvarovaných a kvetoucích živých plotů a pásů dřevin.
Měli bychom zvážit,  zda umístíme v zahradě jedovaté dřeviny. Zejména tam, kde na zahradě máme malé děti či zvířata.
Místo pro výsadbu připravíme zhruba 14 dní před počátkem výsadby. Protože se kořeny většinou rozšiřují do plochy, musíme půdu zkypřit  dost daleko do stran. Půdu zkypříme na 2 rýče hluboko (50 cm).
 
Každoročně na podzim se nabízí k výsadbě nepřeberné množství růží. Ty můžeme vysazovat na jaře nebo na podzim. Jistější je výsadba na jaře, přestože školky zvyšují ceny o náklady za přezimování. V chráněných polohách méně ohrožených mrazy má podzimní výsadba své přednosti. Růže vytvoří do jara mnoho vlásečnicových kořenů a mohou se nádherně rozvinout již v prvním roce. Podzimní výsadbu růží uskutečníme v listopadu, pokud možno co nejdříve, avšak nesestřiháváme. Přikopčíme do výše 20 cm a přikryjeme chvojím. Stromkové růže vysadíme trochu šikmo a nejlépe ohneme k zemi, zakryjeme půdou a chvojím


Na snímku není přísavník (Parthenocissus), ale břečťan (Hedera helix).

 

PÉČE O TRÁVNÍK PŘED ZIMOU

Během listopadu je nutné, abychom udrželi trávník stále čistý. Při mírném počasí posečeme naposledy trávník na 3 – 4 cm, čímž snížíme riziko napadení plísní sněžnou. Posekanou trávu musíme z trávníku odstranit, např. na kompost. Zároveň zkontrolujeme půdní reakce odběrem vzorku a rozborem pH. Traviny mají rády půdní reakci pH mezi 5,5 a 6,5.ZAZIMOVÁNÍ TRVALEK
 
Trvalky vyžadují méně práce, protože jsou většinou odolné proti zimě. Choulostivé však potřebují ochranu. Ideální by byla 10 – 20 cm vysoká peřina sněhu na lehce zmrzlé půdě. Kde na sníh není spolehnutí, musíme si poradit sami. V první řadě přikryjeme půdu všech letošních nových výsadeb. K přikrytí půdy se hodí suché listí, kompostovaný humus, slamnatý stájový hnůj nebo rašelina.
 
OKRASNÉ TRÁVY

Každý pěstitel okrasných travin stojí před rozhodnutím, zda před zimou zakrátit či ponechat suchá stébla. Z hlediska zdravotního stavu rostliny i estetiky je rozhodně lepší stébla na rostlinách ponechat až do jara, protože nás traviny mohou i během zimy těšit nádhernou strukturou svých listů. Navíc do otevřených zbytků stébel by během zimy vnikla voda a mohlo by dojít k šíření houbových chorob, které by v důsledku mohly vést i k zániku celé rostliny.


Stébla okrasných travin ostříháme raději až na jaře.

 

OVOCNÉ STROMY

Ovocné stromy potřebují v současné době doplnění živin pro další sezónu. Jedná se zejména o fosfor, draslík a hořčík. V menší dávce můžeme dodat i dusík, kterým však více hnojíme na počátku a během vegetace. Zároveň dodáme mletý vápenec.


Až budeme na zahrádce hotovi, můžeme se projít podzimní přírodou, například do kouzelných zákoutí obory Hvězda.reklama