Úvod > zahrada > Kam nemůže sekačka - může KŘOVINOŘEZ

Kam nemůže sekačka - může KŘOVINOŘEZ

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2005 Číslo 3
Autor:    
Kam nemůže sekačka - může KŘOVINOŘEZ

Do přerostlé trávy na chalupářských loukách, nebo na stráně s divokým porostem a křovinami se dostaneme jen s křovinořezem. Se strunovou hlavou nebo s plastovým vyžínacím nožovým kotoučem vyžíná trávník i přerostlou trávu, a to až těsně ke zdi nebo k plotu. S řeznými kotouči pak prořezává mlází, křoví a likviduje kopřiviště.
S menšími a snadno startovatelnými benzinovými motorky hmotnost křovinořezů klesla ke 4 až 5 kilogramům, a tím klesla i jejich cena podle výkonu a vybavení na 7 až 12 tisíc korun. Pracovat s nimi může i žena, protože kromě nastartování motorku křovinořezy nepotřebují žádnou údržbu.

S motorem za zády
Křovinořez si zavěsíte řemenem přes rameno na bok a držadlem na trubce kýváte před sebou při pomalé chůzi sem a tam v šíři jeden až dva metry. Manipulaci usnadňují rozvidlená a obvykle na vaší postavu seřiditelná držadla. Pravá rukojeť má plynovou páku, vypínač motoru a nejnověji i pojistku proti nechtěnému přidání plynu.
Lehké křovinořezy s motorky o výkonu kolem 0,7 - 0,9 kW jsou vybaveny systémem okamžitého startu a vyzbrojeny antivibračními systémy, zabraňujícími přenášení vibrací na paže a páteř. Obvykle je převážíme mezi domovem a chatou, proto vybereme typ, který lze několika pohyby rozložit na tyč s hlavou a motorovou část s držadly, takže se vejde do zavazadlového prostoru automobilu.
Malé benzinové motory jsou zkonstruovány tak, aby mohly pracovat v jakémkoliv náklonu, mají minimální spotřebu (nejvýše 0,5 litru benzinu Natural za hodinu) a tlumič výfuku s katalyzátorem. K nastartování i po delší přestávce stačí opravdu jen zatáhnout za startovací šňůru.

Nezapomeňte měnit kotouče!
Při sekání trávy není nutno pracovat na plný plyn. Nakloněnou hlavu vyžínače držíme nízko nad zemí, sečou jen konce strun. Brzo přijdeme na to, že víření vzduchu vyvolané rotující strunou se dá využít i k očištění plochy od postříhané trávy. Stačí poněkud zdviženou hlavou obloukem kývat před sebou sem a tam v rozkmitu jeden až dva metry. Nakloněním kotouče šikmo se tráva a porost budou skládat do řádku, což ulehčí jejich shrabování nebo sběr.
Houští a husté křoví sekáme kotoučem se třemi velkými zuby, čtyřzubý kotouč je univerzálnější a hodí se jak pro vysokou trávu a mlází, tak k likvidaci kopřiv a bodláků. Pro nejzatvrzelejší tvrdou a suchou trávu, kopřivy a rákos je výhodnější použít osmizubý kotouč.reklama