Úvod > zahrada > Orchideje rozkvetly v Troji

Orchideje rozkvetly v Troji

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Orchideje rozkvetly v Troji

Pojďte si s námi zpříjemnit letošní dlouhou studenou zimu plnou sněhu pohledem na kvetoucí krásu exotických květů v pražské Tróji. Čekání na jaro tak může být zas o něco příjemnější…
 
I tento rok uspořádala Botanická zahrada hlavního města Prahy již tradiční výstavu, která tentokrát nese tajuplný název Orchideje a jiní stromobytci. Ačkoli je slovo stromobytec nepěkné označení orchidejového rodu Dendrobium, zde si ho kurátor výstavy Ing. Eduard Chvosta vypůjčil k označení všech epifytních rostlin. Epifyty jsou rostliny rostoucí v korunách stromů, kde svými vzdušnými kořeny získávají vzdušnou vlhkost.
 

 

Patří mezi ně již zmiňované orchideje, ale i kapradiny, tilandsie, bromélie a dokonce i kaktusy. A co vás na výstavě tento rok čeká?
Přijdete-li o víkendu, můžete se o orchidejích dozvědět více na komentovaných provázeních, která začínají v každou celou hodinu od 9 do 17 hodin. Věděli jste například, že slovo orchis, které dalo celé skupině orchidejí název, znamená v překladu varle? Botanici si totiž povšimli podobnosti hlíz některých zemních orchidejí se součástí mužských pohlavních orgánů.


Paphiopedilum je východoasijský rod převážně zemních orchidejí.

 

A víte, jaká je pravděpodobnost, že v přírodě ze semínka vyroste orchidej? Asi 1:100 000 000. Semena totiž vyžadují ke svému vyklíčení přítomnost symbiotické houby, která svými vlákny pronikne dovnitř semen a začne ho vyživovat minerálními látkami, vitamíny a cukry. Další zajímavosti, včetně návodu jak orchideje pěstovat se dozvíte během hodinky s komentovanou procházkou po celé výstavě.


Cambria je novinkou na trhu.

 

Celý program doplňují víkendové odborné přednášky a ukázky aranžování rostlin. Program pro poslední orchidejový víkend je následující:
 
28. února – sobota
- 14:00 hodin – Bytová kultura orchidejí – Ing. Arch. Jan Zima
- 16:00 hodin – Aranžování orchidejí do nádob – Ing. Miroslav Láska
 
1. března – neděle
- 14:00 hodin – Aranžování epifytní vitríny, epifytního kmene
- 16:00 hodin – Praktické ukázky pěstování orchidejí – Bc. Jan Ponert


Cattleya má mnoho kříženců, jako jedna z mála voní. Po svařeném víně i po šeříku.

 

Přednášky probíhají ve Výstavním sále na venkovní expozici. Zároveň je během celé výstavy přítomna poradenská služba, kde vám pěstitelé orchidejí rádi poradí s vašimi orchidejovými problémy. Můžete si u nich také pořídit nový přírůstek do sbírky.
 
Před skleníkem Fata Morgana si můžete zakoupit substráty, hnojiva a další pomůcky k pěstování orchidejí. Revoluční je i nádoba na pěstování těchto nádherných květin, která je letos na výstavě poprvé prezentována. Jedná se o průhlednou kónickou nádobu ze tvrzeného plastu, která je nabízena v mnoha barevných variacích. Spodní část slouží pro dolévání vody, uprostřed je plastová konstrukce oddělující substrát od části, kde je voda, společně s hubičkou k nalévání vody či živného roztoku. Její výhoda spočívá v průhlednosti, kdy kořeny mohou asimilovat, zároveň mají zajištěn dostatečný přístup vzduchu.


nový trend v pěstování orchidejí – dvoupatrové pěstební nádoby

 

Takže hurá do skleníku Fata Morgana. A kdy? Každý den, kromě pondělí až do 1. března, vždy od 9 do 18 hodin.
Na shledanou u krásných orchidejí.


….se nabízejí v mnoha barevných variacích.reklama