Úvod > zahrada > Pěstování orchidejí - Phalaenopsis – tip do bytu

Pěstování orchidejí - Phalaenopsis – tip do bytu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Tomáš Kosnar a archiv autorky
Pěstování orchidejí  - Phalaenopsis – tip do bytu

Ačkoli je na světě okolo 25 000 druhů orchidejí a několik desítek tisíc kultivarů, ne všechny se hodí pro pěstování v moderních bytech s nižší vzdušnou vlhkostí. Některé orchideje jsou vysokohorské a založení květů je vázáno na střídání nižších a vyšších teplot, jiné jsou pouštní či polopouštní a zakládají květy v závislosti na střídání sušších a vlhčích období. To vše vyžaduje vhodné podmínky a kousek naší pozornosti, abychom je rostlinám včas zajistili.

 


 
Phalaenopsis (čti falenopsis) je v tomto směru výjimkou. Bude s námi rád obývat naše domovy a pokud mu zajistíme pár zmíněných základních pěstitelských podmínek, pokvete téměř celoročně a stane se dlouhověkou pokojovou květinou.
 
Jedná se o východoasijský rod epifytických (na stromech rostoucích orchidejí, čítajících kolem 60 druhů – kultivarů je však nespočetně více). Nemusíte se ale bát, že byste mu v bytě museli vystavět epifytní kmen, protože jako mnoho dalších rodů, byly tyto rostliny převedeny do hrnkové kultury. Jsou to rostliny s několika značně dužnatými listy na krátkém stonku. Květní stvoly vyrůstají od báze listů, jsou vzpřímené nebo převislé, bezlisté a často i větvené. Z barev si můžeme vybrat různé kombinace bílé, růžové, žluté, květy mohou být proužkované, skvrnité, zkrátka si každý najde tu svou. A pokud máte na okenním parapetu málo místa, zvolte miniphalaenopsisy, což jsou skuteční orchidejoví trpaslíčci.


...orchideje potřebují nejen speciální substráty, ale i hnojiva

 

A jak phalaenopsis pěstovat?
V bytě ho umístíme na světlé, nikoli však slunné místo. Sluníčko by mohlo listy ošklivě popálit a vést k úhynu celé rostliny. Ideální jsou západní či východní okna. Celoročně vyžaduje pokojovou teplotu, tzn. minimálně 20 °C. Protože se tyto rostliny pěstují ve speciálních substrátech pro orchideje, které se skládají z borové kůry, kokosových chipsů a vláken, drcené kůry korkového dubu a dalších součástí, bude nejlepší nezavlažovat rostliny tradičně konvičkou, ale nyní v zimním období 1 x týdně ponořit celý květináč do kbelíku s odraženou vodou, ze které vyprchal chlór a počkat, dokud nepřestanou stoupat bublinky na hladinu. Poté nádobu vyjmeme a necháme okapat na podmisce. Po hodině slijeme přebytečnou vodu, aby v ní kořeny dlouhodobě nestály a nedocházelo k jejich zahnívání. To je pravidlo, kterého bychom se měli držet při pěstování všech orchidejí!
 
V době květu přihnojujeme speciálními hnojivy pro orchideje dle přiloženého návodu. U této orchideje je důležité neodstřihávat po odkvětu květní stvol, protože se na jeho bázi, ze spících oček, vytvářejí další stvoly, na kterých rostlina vykvétá. Pokud byste tento stvol odstranili, připravili byste se o velké množství květů. Květy by na rostlině měly vydržet několik týdnů až měsíců. Pokud si koupíte řezané květy orchidejí, měla by se jejich trvanlivost pohybovat okolo 3 – 4 týdnů.


...je libo bílou nevěstu,
 

... tygříka...
 

...malinovou zmrzlinu?
  

 

Budete-li se o phalaenopsis dobře starat, bude na bázi vytvářet velké množství vzdušných kořenů. Nedivte se mu a mějte pro něj trochu pochopení, přeci jen je to epifyt, který si člověk usmyslel pěstovat v nádobě. Tyto kořeny mu neodstřihávejte, při jarním přesazování je můžete zapustit do substrátu.
 
Přesazujeme, když rostlina svými kořeny zaplní celý prostor květináče, nebo je-li kůra, ve které je pěstován, částečně nebo zcela rozložená. V době vegetace samozřejmě zavlažujeme častěji, máme-li možnost - ideálně dešťovou vodou.
Budete-li se držet těchto základních pravidel, měli byste se z této orchideje těšit po dlouhá léta.
 
Na co nezapomenout
Kupujete-li phalaenopsis nyní v zimě, je nutné si nechat rostlinu pořádně zabalit do papíru, v horní části potom přehnout a přišpendlit nebo sešít sešívačkou, aby vám rostlina nenastydla.
reklama