Úvod > zahrada > Jarní výsevy krok za krokem – přepichování sazenic

Jarní výsevy krok za krokem – přepichování sazenic

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto - video: Jan Nachtigal
Jarní výsevy krok za krokem – přepichování sazenic

Sazeničky, které jsme vysévali minule (Je čas na jarní výsevy), už nám krásně narostly a protože se již tísní ve výsevním truhlíku, je nejvyšší čas je přepikýrovat nebo-li přepíchat do nového truhlíku, aby měly dostatek prostoru pro svůj další růst.
 
K přepichování si připravíme truhlík, substrát (stejně jako v minulém díle, i nyní si obstaráme hrubší části, které nám poslouží jako drenáž a jemnější přesátou část, která bude tvořit vrchní část truhlíku), dále pikýrovací kolík (postačí i upravená špejle či tužka) a postřikovač. Truhlík musí být vydesinfikovaný, nejlépe se k tomuto účelu hodí plastové nádoby. Substrát by měl být opět ze známých zdrojů – nejlépe koupený, aby v něm nebyly zárodky houbových chorob, škůdci či semena plevelů. 
 

 

Do truhlíku nejdříve nasypeme hrubší části substrátu, které nám poslouží jako drenáž k odvádění přebytečné vody ze zálivky. Střední vrstvu bude tvořit jemnější substrát, ve kterém se ještě mohou vyskytnout větší kousky, vrchní vrstva by ale měla být velmi jemná, přesátá, aby dobře přilnula ke kořenům. Tentokrát naplníme truhlík substrátem až po okraj a vyznačíme řádky, do kterých budeme sazenice přepichovat. 

 

Rostlinky vyjímáme z výsevního truhlíku po částech, aby nám sazeničky nezaschnuly. Po jedné je oddělujeme z většího trsu a umisťujeme tak, abychom vytvořili tzv. trojspon. Vypadá to tak, že jsou rostliny rozmístěny do trojúhelníku, protože při tomto rozmístění mají nejvíce prostoru a ideální světelné podmínky. I sazenicím po okrajích truhlíku se snažíme vytvořit co nejvíce prostoru, aby se netísnily u jeho stěny. Pikýrovacím kolíkem vytvoříme otvor, do něhož umístíme sazeničku. Postupujeme od vrchní části truhlíku směrem k sobě, abychom si již nepoškodili přepikýrované rostliny a vytvořené řádky.

 

Vždy je důležité si uvědomit, které rostlinky pikýrujeme. Begónii (B. semperflorens) přepichujeme po jedné, lobelky (Lobelia erinus) po více rostlinkách do jednoho hnízda. Přepichujeme-li zeleninovou sadbu, zakracujeme hlavní kořínek, aby došlo k rozvětvení kořenové soustavy a rostlinky (jsou-li vytáhlé) můžeme zasadit hlouběji. Máme-li již celý truhlík hotový, jemně zavlažíme postřikovačem, umístíme na světlé místo a zajistíme  dostatečnou teplotu. Světlo zajistí, aby se nám rostlinky nevytahovaly, správná teplota jejich správný a rychlý vývoj. V truhlíku nám rostlinky zůstanou do té doby, než budou dost velké na nahrnování do květináčů, případně do sadbovačů.

 

A pokud jste ještě nevyseli, zde je několik březnových výsevních tipů. Z letniček můžeme v březnu vysévat:
 
- Astru čínskou – Callistephus chinensis – do truhlíku se hodí např. C. chinensis ´Průhonický trpaslík´
- Smil listenatý (Slaměnku) – Helichrysum bracteatum
- Gazánii zářivou – Gazania rigens
- Afrikány – Tagetes erecta, patula či tenuifolia
- Krásenku zpeřenou – Cosmos bipinnatus
- Krásnoočko barvířské – Coreopsis tinctoria,
- Zaječí ocásek – Lagurus ovatus
- Tabák křídlatý – Nicotiana alata.

 

Jste-li spíše na letničky okrasné listem, nezapomeňte na letní cypřišek – Kochia scoparia či africkou kopřivu – Coleus blumei. Ze zelenin brokolici, cibuli, hlávkovou kapustu, některé odrůdy květáku (´Bravo´, ´White rock´, ´Andes´) či některé odrůdy salátu hlávkového (´Miniko´, ´Maximo´, ´Pražan´). A co takhle špenát z vlastní sklizně? V tom případě neváhejte a vysévejte právě nyní.
 
Za názornou ukázku postupu děkujeme slečně Kateřině Blovské a Ing. Lubici Vogalové ze SOŠ stavební a zahradnické Praha 9.reklama