Úvod > zahrada > Srpnové kalendárium zahradnických prací

Srpnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Evergreensuk, 3d – zahrady, Farmcrawl, Wikimedia
Srpnové kalendárium zahradnických prací

Nezapomínejte na závlahu rostlin
Jednou ze základních potřeb rostlin je voda. Plní stavební, termoregulační a biochemickou roli, je jedním z účastníků fotosyntézy, životně nezbytného procesu, kterým si rostliny vytvářejí zásobní látky. Kromě xerofytů (suchomilných rostlin) se závlaha týká všech rostlin na zahradě, květinami počínaje, stromy, keři a trávníkem konče. Nejjednodušším řešením je ruční zálivka konví či hadicí s rozstřikovací koncovkou. Při tomto způsobu závlahy je třeba dbát na optimální vzdálenost od rostlin vzhledem k proudu zálivkové vody. Můžeme použít přenosné postřikovače s pokrytím do obdélníkového, čtvercového či kruhového tvaru. Výsuvnou závlahu travnatých ploch a záhonů je podle typu rozstřikovače rovněž možné použít k závlaze téměř všech tvarů záhonů – výhodou je snadná obsluha a estetický dojem, protože nejsou po zahradě natažené hadice a výsuvné postřikovače se po zálivce zatáhnou pod povrch půdy. Kapkovou závlahu můžeme použít u jednotlivých rostlin, je úsporná a rostliny takto dodanou vodu nejlépe využijí. Ve sklenících můžeme využít vrchní zálivku s rozprašovači či mlhovými tryskami.

 

Tvarování živých plotů
Listnaté opadavé dřeviny tvarujeme dvakrát ročně, a  to koncem června a v polovině srpna. U mladších keřů provádíme brzo na jaře hlubší řez, abychom co nejvíce podpořili rozvětvení, v létě jen mírnějším řezem upravíme tvar. U jehličnanů, které nemají tak velký přírůstek, většinou postačí upravit jejich tvar jen jednou ročně, a to uprostřed července nebo v srpnu. Při pozdějším řezu vzniká riziko, že nové výhony již nestihnou vyzrát a mohou být poškozeny mrazem.
 
Doplňkový letní řez
Během léta pokračujeme v doplňkovém letním řezu bujně rostoucích stromů jádrovin, popř. peckovin tak, abychom tuto práci zvládli do konce srpna. Při pozdějším termínu řezu peckoviny špatně hojí rány a jsou napadány klejotokem.
 
Ochrana proti hořké pihovitosti u jabloní
Hořká pihovitost je fyziologickou poruchou vznikající z nedostatku vápníku. Některé odrůdy jsou k jeho nedostatku tolerantnější než jiné. Proto je nutné u citlivých odrůd aplikovat postřiky kapalným hnojivem Kalkosol 25. Vápník v přijatelné formě lze dodat „na list“ i ledkem vápenatým, což je běžně dostupné dusíkaté hnojivo. V případě, že na stromech zpozorujeme první příznaky padlí (bílé povlaky zpravidla na koncích letorostů) je vhodné tyto části odstranit.

 

Údržba trávníku
Ani v srpnu nezapomínáme na sečení trávníku. Mějte na paměti, že se četnost sečí u kvalitních trávníků pohybuje mezi 30 – 40. Okrasné trávníky s převahou trav s jemnými listy sečeme na výšku 15 – 25 mm, zátěžové trávníky na 30 – 45 mm. Výjimkou jsou trávníky krajinného rázu, které se sečou 1 – 3 x za rok na výšku 60 – 80 mm. Při seči bychom měli odstranit maximálně třetinu výšky. Pokud máme mulčovací sekačku, ponecháváme travní hmotu jako mulč. Zlepší se tak hospodaření s vodou, stav živin, omezí se teplotní výkyvy a zabrání se růstu plevelů. Po posečení nezapomeňte důkladně zavlažit a se zálivkou pokračujte 2x týdně.

 

Čas sklizně
Sklízíme pozdně zrající odrůdy višní, rané švestky, pološvestky, slívy, renklódy, mirabelky, broskve, meruňky, maliny, ostružiny, stáleplodící a měsíční odrůdy jahodníků a aronii. Včas sklízíme hrušky a jablka. Spadané a nenahnilé plody zužitkujeme na mošty a ovocná vína. Kostra koruny v tomto období prochází největší zátěží. Nezapomeňte proto na podepření nejzatíženějších větví nebo celé koruny.

 

Čas pro očkování
Dokončíme očkování jabloní, hrušní, slivoní, třešní, višní a meruněk, naposledy pak broskvoní.
 
Končíme s přihnojováním dusíkem
V polovině srpna končíme v zahradě s přihnojováním dusíkem. Tento prvek způsobuje vegetativní růst a výhony, které by v této době narostly by nemusely do zimy vyzrát a mohly by namrznout. Od poloviny srpna se soustředíme na přihnojování draslíkem, který ovlivňuje mrazuvzdornost, vyzrávání pletiv a vodní režim v rostlině.reklama