Úvod > zahrada > Celoroční péče o skalku

Celoroční péče o skalku

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Zdroj: Skalky a jejich stavba, nakl. Agem, Foto: SRGC, Selmans, archiv autorky
Celoroční péče o skalku

Skalky patří z hlediska údržby mezi jedny z nepracnějších částí zahrady. Rostliny, které zde vysazujeme mají většinou nízkou konkurenční schopnost vůči plevelům, vyžadují doplňkovou zálivku a neodpočineme si ani na podzim a v zimě, kdy musíme rostliny ochránit před nízkými teplotami. Na co bychom tedy měli během celého roku myslet?
 
Boj s plevely
Za plevel považujeme všechny rostliny, které vyrostly tam, kde nechceme. Může se jednat o rostliny nekulturní (pýr plazivý, pampeliška lékařská) nebo kulturní, záměrně vysazené skalničky, které se nadměrně rozrůstají a konkurují tak ostatním druhům. Škodlivost plevelů spočívá zejména v konkurenčním boji o vodu, živiny, prostor a světlo, který svádějí se skalničkami. Nejjednodušší, nejekologičtější a nejbezpečnější způsob ochrany je ruční pletí. Důležitá je pravidelnost a pečlivost, je třeba si uvědomit, že plevel musíme vyjmout z půdy celý, tzn. včetně kořenů.
 
Nikdy nenecháváme plevele na skalce vysemenit!!! Používáme-li herbicidy, volíme spíše systémové přípravky, např. Roundup, který aplikujeme nikoli plošně, ale bodově, abychom zasáhli pouze plevelnou rostlinu. Aplikujeme vždy za bezvětrného počasí, ideálně potíráním plevele štětcem tak, abychom nezasáhli některou ze skalniček. Roundup si poradí i s velmi odolnými plevely, jakými jsou svlačec, pýr, či bršlice kozí noha.
K hubení jednoděložných plevelů (trávy) se hodí přípravek Fusilade.


Nadchází čas květu ocúnů - Colchicum autumnale...

 

Boj s chorobami a škůdci
Z celé škály chorob můžeme bojovat jen proti houbovým chorobám. Virové a bakteriální choroby jsou v současné době neléčitelné, a proto napadené rostliny likvidujeme. Virózy se přenášejí hmyzími škůdci, nejčastěji mšicemi a způsobují například pestrokvětost či zakrslost rostlin. Bakteriózy se projevují náhlým a rychlým vadnutím, hnědnutím cévních svazků, skvrnitostí a hnilobami podzemních orgánů.
Proti houbovým chorobám se bráníme preventivně – dodržování karantény u nových rostlin před výsadbou, odstraňováním organického materiálu ze skalky, udržováním kamenné drtě u krčku rostlin, abychom předešli jeho zahnívání. Pokud selže prevence, je nutné přistoupit k aplikaci vhodných fungicidů. Fyziologické poruchy zpravidla vyplývají z nadbytku či nedostatku vody či světla nebo z důvodu nerovnováhy ve výživě rostlin. Často dochází k nedostatku železa nebo jeho zhoršenému přijmu z půdy.
 
Ze škůdců působí velké škody na skalce zejména mravenci, kteří si budují svá mraveniště přímo u rostlin nebo v rostlinách. Pomůže zálivka 1% roztokem Metationu. Na skalkách ve stinných partiích zahrady často škodí slimáci a hlemýždi. Kromě jejich sběru pomůže rozhoz granulí Mesurol Schneckenkorn. V horkém létě jsou časté nálety mšic. I proti nim zasáhneme postřikem, a to přípravky Mospilan či Pirimor.


...zatímco Phlox subulata Vás potěší brzy na jaře

 

Závlaha rostlin
O tom, zda zavlažovat či ne, rozhodne umístění skalky, sortiment rostlin, množství přirozených srážek i roční období. Musíme mít na paměti, že když své rostliny na pravidelnou zálivku zvykneme, budeme v ní muset pokračovat i nadále. Nezavlažované rostliny si vytvářejí hlubší kořenový systém, pomocí něhož získávají vodu z větších hloubek, zatímco zavlažované rostliny budou mít kořeny rozmístěné mělce a budou odkázány na naši pomoc.  Zaléváme vždy brzy ráno nebo večer, aby rostliny neměly teplotní šok  Zaléváme méně často, ale vydatněji, aby voda pronikla celým profilem a nebyla pouze v povrchové vrstvě. Ideální je závlaha postřikovači či mlhovači.


Bez závlahy přežije tento statečný rozchodník Hylotelephium telephium (Sedum spectabile).

 

Hnojení rostlin
Obecně jsou skalničky rostliny s nízkými požadavky na živiny, proto by jim měl k životu stačit kvalitní substrát a včasné přesazení či dělení větších trsů. Náročnější rostliny můžeme přihnojit některým z průmyslových hnojiv v průběhu vegetace.
 
Zimní péče o rostliny
Dříve doporučované nastýlání skalniček chvojím se kvůli hromadění nadměrné vlhkosti dnes nedoporučuje. Jistější je bodové zakrytí choulostivějších druhů (Lewisia) skleněnými tabulemi nebo přesazení nejcitlivějších rostlin do nádob a přezimování v bezmrazém skleníku.


Skalničkové princezny musíme pěstovat ve sklenících celoročně.reklama