Úvod > zahrada > Okrasné dýně – blíží se Halloween

Okrasné dýně – blíží se Halloween

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, Countryliving.com, Google.com, Freeiconsdownload.com
Okrasné dýně – blíží se Halloween

Také máte letos na zahradě oranžovou nebo žlutou nadílku okrasných dýní a nevíte co s nimi? Pokud nejste zapřísáhlí odpůrci amerických svátků, máme pro vás i vaše ratolesti dobrý tip jak je zužitkovat. Udělejte si s dětmi malé kreativní odpoledne a vyrobte si pravou halloweenskou dýničku.
 
Halloween je sice brán jako americký svátek, ale prapůvodně se jedná o oslavu poslední noci keltského roku, Samhain,  začínající západem slunce 31. října a končící východem slunce 1. listopadu. Svítící lucerničky umisťované v blízkosti obydlí, nejčastěji na oknech měly uvítat zemřelé předky a ochránit dům před zlými duchy.


Základem je  dýně vhodného tvaru a velikosti ....

 

K jejich výrobě budeme potřebovat:
- ostrý nůž
- polévkovou lžíci
- fixu
- nádobu na odpad z dýně
- čajovou svíčku
- přírodní materiál (kaštany, žaludy, lusky Gleditsie, sisálové vlákno, koření, barevné listy apod.)
- doplňkový materiál (zbytky látek, knoflíky aj.)
- lepící pistoli

 

Nejprve si vybereme vhodnou dýni. Nejlepší jsou spíše oválné se stabilní základnou, abychom je posléze mohli umístit na podložku. Zvolená velikost záleží spíše na vaší chuti a trpělivosti, kterou chcete dýni věnovat.
 
Postup:
Nožem odstraníme vrchní část dýně (zpravidla tam bývá stopka plodu), tuto část nevyhazujeme, ale uchováme pro pozdější použití. Vršek můžeme odříznout rovně, snadnější je ale vršek odstranit postupnými zářezy ve tvaru písmenka V.


Galerie nápadů pro začátečníky...

 

Poté přijde na řadu práce pro děti. Lžící musí vrchem důkladně vydlabat celý obsah dýně. Semínka si můžeme ponechat na jaro, dužninu zužitkovat či zkompostovat. Až budeme mít dýni vydlabanou, pustíme se do vykrajování očí a pusy. Budou je tvořit na sebe navazující trojúhelníkové otvory. Pro lepší představu je lepší si fixou výslednou podobu přímo na dýni nakreslit a poté řezat. Když už má dýně tvářičku, můžeme jí dodělat vlásky ze sisálového vlákna (bude-li naše dýně „holčička“ nejprve zapleteme na obou koncích copánky, které ozdobíme mašlí).
 
Poté je upevníme lepící pistolí na připravenou pokličku (vršek dýně). Účes můžeme dozdobit podzimními plody hlohyně, jeřábu či barevnými listy. S lepící pistolí by měli pracovat výhradně dospělí, protože roztavené lepidlo by dětem mohlo způsobit popáleniny. Nakonec umístíme do dýně rozsvícenou čajovou svíčku a Halloween může začít. A než pošlete děti spát, uspořádejte jim malý halloweenský průvod s rozsvícenými dýněmi.


...nebo lekce pro pokročilé?

 

Dýně v zahradě
Jestli nemáte dýni vlastní, zkuste si ji příští rok vypěstovat. Je to snadné. Zakoupená či uschovaná semínka vyséváme v dubnu a na stanoviště vysazujeme v druhé polovině května. Protože vytváří značné množství biomasy, je nutné je pečlivě zalévat a pravidelně hnojit. Prospívá jim i organické hnojení, např. chlévským hnojem. Ke konci vegetace umisťujeme pod plody podložky, abychom předešli jejich zahnívání.


Tip na originální kuchyňskou dekoraci.

 

Dýně v kuchyni
Pro ty, kteří mají radši kuchyňské umění, máme rovněž dobrou zprávu. Z dýní se dá uvařit dýňová polévka, omáčka, upéct koláč, zavařit kompot nebo si můžete pochutnat u televize na dýňových semínkách. Působí preventivně proti zánětům močových cest, snižují cholesterol, vysoký tlak i riziko infarktu a mrtvice. A navíc zpomalují proces stárnutí a přispívají k regeneraci organismu. A pak že elixír mládí neexistuje...


Mohlo by se hodit


reklama