Úvod > Novinky > AveEva aneb Hry o Evě v pojetí sochaře Milana Kuzici a fotografa Ivana Mináře

AveEva aneb Hry o Evě v pojetí sochaře Milana Kuzici a fotografa Ivana Mináře

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Milan Kuzica
AveEva aneb Hry o Evě v pojetí sochaře Milana Kuzici a fotografa Ivana Mináře

V pražském Paláci Křižík se do 27. 11. koná výstava, kterou by si rozhodně neměli nechat ujít nejenom milovníci umění, ale také všichni ti, kteří oceňují krásu ženského těla zhmotněnou rukama sochaře. Zde ji navíc doprovázejí fotografie plné snových zátiší. To vše nahrává lidské fantazii, a tak pojďme snít…
 
Sochař Milan Kuzica ve své retrospektivě mapující 10 letou tvůrčí práci odhaluje své prožitky prostřednictvím úchvatných soch, do nichž místy vkládá emoce vůči něžnému pohlaví a současně odkrývá jeho krásnou masku, mnohdy skrývající smutek i běs.

 

Jsou pro něj typické postavy či torza, propojené se světem hudby, ale také jakési vnitřní já, zobrazující pravou podstatu člověka. Milan Kuzica nedává přednost jedinému materiálu, ale zato staví na klasických a ověřených postupech. Jak sám říká – ne každá socha musí přežít a někdy splní své poslání i socha ze sněhu.
Svá díla vytváří z bronzu, dřeva, sádry, různých kompozit, ale občas si pro zhmotnění svých pocitů vybírá i sníh, led nebo písek.

 

Jakýsi protiklad k sochám Milana Kuzici, jež místy vyzařují až erotické chvění, tvoří fotografie Ivana Mináře, nabízející klidnou oázu romanticky laděných zátiší. Jejich prostřednictvím se ocitáme v poetickém světě, který překvapuje tajuplnou atmosférou vtahující i samotné diváky.

 

Milan Kuzica vystavuje nejenom na Slovensku a v Čechách, ale také v USA nebo Austrálii, kde se rovněž věnoval pedagogické činnosti. Vedle sochařské činnosti se věnuje také průmyslovému designu.


Ivan Minář (vlevo) a Milan Kuzica

 

http://www.sculpture-kuzica.com/sculpture/
http://www.palac-krizik.cz/cz/mapa


Mohlo by se hodit


reklama