Úvod > Novinky > Pozvánka na výstavu – Rozbalujeme

Pozvánka na výstavu – Rozbalujeme

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto Petr Stehlík
Pozvánka na výstavu – Rozbalujeme

Název výstavy „Rozbalujeme“ nebyl vybrán náhodně. V jejím rámci se totiž poprvé samostatně představí mladý designér Petr Stehlík. Na soklech z latí připomínajících transportní bedny a ve vitrínách obalených bublinkovou fólií poprvé prezentuje průřez své tvorby, která zasahuje do nejrůznějších oblastí užitého umění.  Autor vyniká citem pro materiál, technologie zpracování a především pro funkčnost. Výsledkem jsou tvarově jednoduché, na druhé straně však do detailu promyšlené práce vysoké estetické kvality.


Nejvýznamnější část expozice zahrnuje kolekce nápojového a stolního porcelánu. Jednou z prací, která zaujme, je několikadílný párty opékač „Wurster“.  V porcelánové nádobě s nerezovým roštem lze bez potíží i v domácích podmínkách opékat nejrůznější potraviny jako na venkovním grilu. K oválnému opékači autor zároveň navrhl soubor tácků ledvinkového tvaru, určených pro servírování.  Pro japonskou kuchyni nebo rautové stolování byl navržen „Obento Raut Box“. Masivní porcelánový plát s jednotlivými přihrádkami na různé chody se vkládá do speciálně upravené krabice z kroucené dýhy.

 

Tématem, kterým se autor nejednou zabýval je mech. Oslovil ho z hlediska pěstování v domácích podmínkách, pro které navrhl kulatou hydroponní misku „Mechovník“. Později se nechal inspirovat jeho tvary a vytvořil kolekci porcelánových odlitků „Muscus“.  Přírodou jsou také inspirovány kulovité vázy „Imo“, jejichž rovnováhu zajišťují do nádobky nasypané kamínky. Díky tomu si lze po libosti aranžovat úhel sklonu vázy. Na vzájemné skladebnosti a variabilitě staví soubor dóz „XO – Open to Play“. Vyměňováním víček lze přetvářet jednotlivé nádobky ve vázy, svícen nebo popelník.

 

Druhou oblastí, kde se Petr Stehlík nejčastěji realizuje je kov a šperk. Inspiraci hledá v přírodě, ale i technických předmětech. Vzhled šperků často udává zvolený materiál nebo doplněk šperku. Prsten „Frrrr“ tvoří jednoduchý stříbrný kroužek s funkčním kolečkovým ložiskem, součástí masivního prstenu „Ohýnek“ je funkční škrtátko ze zapalovače. „Tulmarín“ zase staví na neobvyklém usazení tyčinky drahého kamene, která se stává součástí stříbrného kroužku. Šperky, nejsou určeny jen pro ženy, ale často jsou navrhovány přímo pro muže, ať jde o odvážné náramky „Gilette“ ze ztupených žiletek, kolekci „Time“ ze součástek starých hodinek či lité prsteny. Za pozornost jistě stojí i kolekce „Silicium“ z jiskřivého silicium karbidu, který je kombinován s plátky barevného skla nebo nože a prsteny kované z damacénské ocele.

 

Samostatnou kapitolu tvoří světelné objekty. Jmenovat bychom mohli například jednoduché lampy „Hot Head“ nebo masivní kovovou lampu „Industrial“, která byla součástí Stehlíkovy magisterské práce na téma „Mechanicky regulovatelný světelný objekt“.

 

4 otázky pro designera Petra Stehlíka
 
Kde hledáte inspiraci při tvorbě stolního a nápojového porcelánu? Zajímají vás nové či vylepšené funkce a po té design nebo se snažíte do svých produktů zakomponovat obě paralely najednou?
 
Při navrhování se snažím přemýšlet celistvě – tedy již od samotného začátku myslím na vzhled a funkci, ale musím brát na zřetel i proveditelnost v materiálu. Inspiraci beru z přírody, makrosvěta i mikrosvěta, kde se schovává řada velmi zajímavých tvarů. Mám rád věci, které jsou jednoduché, maximálně účelné, ale také na první pohled zaujmou.
 
Jaké všechny doplňky do interiéru jste již vytvořil? Zaměřujete se na konkrétní oblast – např. svítidla, nebo tvoříte podle nápadu?
 
Škála věcí, které jsem zatím do interiéru vyrobil je poměrně široká – kolekce váz, dóz, lamp, různých objektů, také jsem se pokoušel vyrábět sedací nábytek ze dřeva. Nemyslím si, že bych se zaměřoval na nějakou konkrétní oblast. Hodně záleží na tom, jakou technologií se v danou chvíli zabývám, nebo co zrovna mě osloví nebo napadne.
 
Vyrábíte také šperky – s jakým materiálem se Vám  tvořilo nejlépe, a jaký materiál byste chtěl ,,pokořit“?
 
Asi nejraději pracuji se stříbrem, které odlívám a potom podle potřeby opracovávám. Materiál, ke kterému bych se rád vrátil a naučil se s ním pořádně zacházet je karbid křemíku. Během stáže v německém Düsseldorfu jsem z něj vyráběl prsteny a myslím si, že možnosti využití na šperk jsou podstatně širší.
 
Jaká je Vaše designerská vize do budoucnosti, jinými slovy, co může divák, uživatel čekat od Petra Stehlíka, kam se budou ubírat Vaše umělecké kroky? .
 
Myslím si, že i do budoucna zůstanu věrný porcelánu a šperku. Mé možnosti se odvíjí především od výrobního zázemí. Materiál, jako je sklo, je v této oblasti velmi náročný. V současnosti si zařizuji malou multifunkční dílnu, tak doufám, že se mi podaří se osamostatnit.
 
Navštivte ucelený soubor děl Petra Stehlíka zde v magazínu
 
Výstavu můžete navštívit v budově ČRo Plzeň, nám. Míru 10, Plzeň od 1. 12. 2009 – 1. 1. 2010.
Otevřeno: po – ne: 8 – 18 hod.


Mohlo by se hodit


reklama