Úvod > Novinky > Vídeň se loučila s dalším Habsburkem

Vídeň se loučila s dalším Habsburkem

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Tomáš Kratochvíl
Vídeň se loučila s dalším Habsburkem

Členové bývalého císařského rodu to po rozpadu monarchie neměli lehké

Císař Karel byl donucen po první světové válce rezignovat, jeho rodina se musela vzdát rodového majetku a museli podepsat, že nebudou usilovat o obnovení monarchie. I poté byli vyhoštěni z Rakouska a donedávna ho neměli ani možnost navštívit. Císař zemřel ve věku pouhých 34 let v portugalském exilu na ostrově Madeira, kde žil spolu s rodinou z milosti portugalského bankéře.
 
Zemřel nejmladší syn císaře Karla
Vídeň však pořád žije duchem monarchie a nezapomněla. Slaví stále narozeniny Franz Josefa a vzpomíná při každé příležitosti, i smutné. Děti posledního císaře zestárly a pomalu vymírají.  14. června se členové rodiny rozloučili v Augustiniánském kostele ve Vídni s arcivévodou Rudolfem Habsburským, šestým dítětem Karla a Zity Rakouské, narozeným roku 1919.  Žil jako soukromník, uprchl před gestapem do New Yorku a Kanady a po válce se usadil v Belgii a veřejně vůbec nevystupoval. Přestože byl pohřben v rodinné kryptě Loretokapelle v Muri ve Švýcarsku, ve Vídni se konalo zádušní Rekviem, kterého se spolu s rodinou účastnili obyvatelé Vídně.


Rudolf Habsburský

 

Následník trůnu stále existuje
Rodina Habsburků se při mši příliš nezviditelňovala a zcela chyběl poslední rakousko-uherský a tedy i český a maďarský korunní princ Otta Habsburský. Je mu již 98 let a je upoután na invalidní vozík. Nepřehlédnutelný však byl jeho syn Karel Habsbursko-Lotrinský. Narodil se v roce 1961, tedy více než 40 let po zrušení užívání šlechtických titulů v Rakousku, ale fakticky stále je prvorozeným synem následníka trůnu a vnukem posledního rakouského císaře Karla I. Poté, co mu jeho otec Otto předal svůj nárok na trůn, je pretendentem rakouské císařské koruny, stejně jako české svatováclavské koruny a uherské svatoštěpánské koruny.
 
V Rakousku smí ale užívat pouze své občanské jméno Karl Habsburg nebo Karl Habsburg-Lothringen.  Vystudoval práva a filosofii a je předsedou Panevropského hnutí Rakouska od 1986. Kromě toho je zakladatelem a předsedou „Panevropského spolku Alpen-Adria“. Od roku 2002 je generálním ředitelem Organizace nezastoupených států a národů (UNPO). Jako nejvyšší představitel Akademického zemského spolku rakouských katolíků (K.Ö.L.) na mši ani chybět nemohl.

 

A mše to byla velkolepá v historickém hávu
Z kůru znělo Mozartovo Rekviem v provedení místního sboru, orchestru a sólistů a mezi větami sloužil mši jako hlavní celebrant rakouský kardinál  a současně vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn s dalšími 3 biskupy. Přítomni byli představitelé všech církevních řádů,  nejvíc zaujali kapucíni a nejpočetnější byla skupina příslušníků Maltézského řádu.


z Brna spěchají dva zástupci Brněnského městského střeleckého sboru

 

Nedali si příležitost prezentovat svoje sympatie ani příslušníci historických vojenských jednotek.  Především zástupci  8. dělostřeleckého pluku Vídeň pod velením plukovníka Petra Pritze, který vše organizoval,  či delegace dragounů 4. pluku z Lince a samozřejmě  zástupci  vídeňské vojenské kanceláře, která sdružuje historické jednotky bývalé monarchie.


zástavy zúčastněných historických sborů prozrazují hojnou účast

 

Země koruny České nemohly také chybět
Přestože vzpomínka na monarchii má v českých zemích příchuť švejkoviny, jsou tu i její příznivci a ti nemohli na mši chybět. Byli tu dragouni 14. Pluku z Brandýsa pod vedením majora PhDr. Milana Nováka, zástupci Pěšího pluku č. 14 z Českých Budějovic které vedl Ivan Veselý a  z Brna to byli příslušníci Brněnského městského střeleckého sboru velitel Vlastimil Schildberger ml. a jeho zástupce Pavel Hofmann.


členové rodiny Habsburků se snažili být nenápadní, ale moc se jim to nedařilo
 

Karel Habsburský


Rekviem na kůru Augustiniánského kostela ve Vídni


Mohlo by se hodit


reklama