Úvod > Novinky > Evropská noc pro netopýry v Moravském krasu je 4. září

Evropská noc pro netopýry v Moravském krasu je 4. září

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Vlastislav Kana
Evropská noc pro netopýry v Moravském krasu je 4. září

Na přelomu srpna a září se koná pravidelně na řadě míst po celé Evropě Evropská noc pro netopýry. Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Akce se konají od roku 2001 a letos jich po celé ČR bude 34.


Jeskyně Výpustek

 

Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) 
Vznikla v roce 1991 a je hlavním pořadatelem. Koordinuje odborníky a amatéry, kteří se zabývají netopýry, shromažďuje informace a poznatky, vypracovává expertizy v oboru ochrany netopýrů a jejich prostředí a zajišťuje vzájemnou informovanost svých členů a příznivců společnosti. Monitoruje netopýří populace v ČR a reprezentuje státní ochranu netopýrů v tuzemsku i zahraničí.


netopýr brvitý

 

Veřejnost má o netopýrech zkreslené informace i předsudky
Akce jsou proto určeny všem, kteří se o těchto zajímavých tvorech chtějí něco dovědět. Program je připraven odborníky, na mnoha místech Evropy probíhají veřejné přednášky o netopýrech, o jejich výzkumu, ochraně a poznatcích o jejich životě. Zájemci zjišťují, jak a čím jsou netopýři ohrožováni a kde oni sami mohou být nápomocni při jejich ochraně. Mají možnost se dokonce netopýra dotknout a navázat s ním kontakt.


zimující netopýři velcí

 

V sobotu 4. září je Noc pro netopýry
Ve Vranově nad Dyjí v Junáckém údolí je od 20:00 hodin přednáška o netopýrech, odchyt do sítí, ukázky odchycených netopýrů a sledování pomocí ultrazvukového detektoru, který se využívá k terénním studiím. Netopýři mají druhově specifický echolokační signály, podle kterých lze určit většinu evropských druhů.

 

Ve stejný den jsou akce ve vstupním areálu jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu od 17:00, 17:45, 18:30 a 19:15 hod. Kromě přednášky o netopýrech, spojené s promítáním, jsou připraveny ukázky detektorování a pozorování živých netopýrů, možnost prohlídky jeskyně a prodej propagačním materiálů. Na akci je zajištěna doprava autobusem z autobusového nádraží v Blansku v 17:30, návrat do 21:30 a z Brna od kavárny Bohéma, Rooseveltova ulice v  16:30, návrat do 21:30. Zájemci o autobus vypravený z Brna se mohou hlásit předem na adrese ZO ČSOP Veronica, Panská 9, 602 00 Brno,  tel.: 542 422 750.


netopýr stromový


Mohlo by se hodit


reklama