Úvod > Novinky > Brno má novou atrakci – hodinový stroj se skleněnými kuličkami

Brno má novou atrakci – hodinový stroj se skleněnými kuličkami

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Brno má novou atrakci – hodinový stroj se skleněnými kuličkami

V sobotu 18. září byla na brněnském náměstí Svobody veliká akce. Spouštěl se nový hodinový stroj, kolem kterého Brňané zvědavě chodili už nějakou dobu. Zakrytý plachtou a lešením, šest metrů vysoký z černé africké žuly, neunikl jeho tvar zvědavcům.
 
„Jé, raketa, ta tu bude startovat, to proto sem přijeli kosmonauti,“ špekuloval malý chytrolín, který si ještě neumí přečíst, že na tabuli je „Hodinový stroj“. Skeptikům a šťouralům zase neunikl jeho falický tvar a tak mu dávají jména nepublikovatelná. Jak ale bude fungovat?  Čočka nahoře ukazuje číslo, kolik je hodin, posunutí číselníku znázorňuje čtvrthodiny. „Stálo to dvanáct milionů, a abych si vzal dalekohled, a stejně nepoznám, kolik je hodin,“ hudruje starší pán. Jiným se zase líbí, že střed města má moderní výtvarný doplněk.


orloj či raketa - nebo něco jiného...

 

Poledne v jedenáct…
 Atrakcí je ale poledne, které odbíjí už v jedenáct. Zvonkohru spouští skleněná kulička, která vypadne ze stroje a chvíli se kutálí venku. V ten moment si ji může kdokoli chytit jako suvenýr. Nestihne-li to, zmizí kulička v zásobníku. Prvních třicet kuliček je číslovaných. Jde o parafrázi pověsti, která tvrdí, že večer před poslední bitvou pil před stanem generál Torstenson z poháru, někdo na něho vystřelil a trefil pohár, zatímco generálovi se nic nestalo. To proto, že prý generála může zabít jen skleněná koule, ulitá o půlnoci podle magického rituálu.
 
Na otázku, zda jsou tyto koule ulité podle magického rituálu, odpovídá autor ing. arch. Oldřich Rujbr se smíchem. „Samozřejmě, že ano! Jejich výroba je natolik složitá, že je možné ji takto nazvat. Jen o půlnoci je nikdo neodléval. Taky se s nimi nebude střílet,“ vtipkuje. Jako materiál byla použita černá žula „nero zimbabwe“, která odpovídá kvalitou švédské žule. „Je to jednoduché, ve Švédsku už jsou ložiska žuly vyčerpána, tak jsme zvolili africkou,“ vysvětluje autor.


kuličky

 

Neposedné kuličky
Aktivování a spuštění stroje byla příležitost k monstrózní akci. Na pódium přišel primátor města Roman Onderka a mobilní telefon k aktivaci mu předal někdejší velitel obránců, Louis Raduit de Souches, který přijel v parádní uniformě na koni s velkolepým historickým doprovodem. „Dbej, aby chronostroj měl dostatek munice, která nezahubí, ale přináší radost,“ vybídl Raduit primátora. První kuličku se ovšem nepodařilo chytit, dvě ruce se srazily. Druhou chytil malý Radim Dufek. Ale musel ji předat řediteli Městského muzea v Brně, který ji pečlivě uložil v muzeu.


Raduid de Souches s posláním pro primátora

 

Statečnost a odvaha Brňanů
Akce byla příležitostí připomenout Brňanům, že i když byli malým městem, Torstensonovu armádu od hradeb zahnali. A to dokonce ne lstí, jak praví pověst, podle které si stanovil švédský generál jako časový limit poledne a na Petrově proto začali zvonit poledne už v jedenáct, ale statečností a odvahou, kterou burcoval v občanech páter Martin Středa. Toho zastoupil při akci opat Evžen Lukáš Martinec, který stroji na závěr požehnal. „Ať přináší obyvatelům města štěstí a radost,“ popřál chronostroji na závěr.


opat Starobrněnského kláštera Lukáš Evžen Martinec


Mohlo by se hodit


reklama