Úvod > Novinky > Nejkvalitnější spermie či zpomalení stárnutí – hlavní témata brněnské konference

Nejkvalitnější spermie či zpomalení stárnutí – hlavní témata brněnské konference

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv firem
Nejkvalitnější spermie či zpomalení stárnutí – hlavní témata brněnské konference

Mezinárodní vědecká konference Gate2BrnoBiotech, která se konala v Brně 20. a 21. října již po čtvrté, byla pod dohledem kapacit dvou prestižních projektů, které se v Brně realizují, projektu ICRC ve Fakultní nemocnici u Sv. Anny a projektu CEITEC. CEITEC je projekt výstavby středoevropského vědeckovýzkumného centra, na kterém se podílejí všechny univerzity a výzkumná pracoviště, která v Brně působí.
 
Sedm výzkumných programů v oblastech nanotechnologie a mikrotechnologie, strukturní biologie, genomiky a proteominoky,  molekulární medicíny, výzkumu mozku a molekulární veterinární medicíny. CEITEC splu s Jihomoravským inovačním centrem má pak pomoci výzkumu dosáhnout špičkové úrovně a dostat výsledky výzkumu do praxe.

 

Léčba mužské neplodnosti
Novou metodu pro výběr nejkvalitnějších spermií představil profesor Jaroslav Koča, vědecký ředitel za oblast věd o živé přírodě a zdůraznil, že tato metoda je možná jen při použití nového speciálního mikroskopu s vysokým rozlišením menším než 1 nanometr.  Unikátní metoda je nástrojem pro vyhledávání vhodných spermií a pro poznání vlivů na jejich poškození a tedy léčení mužské neplodnosti. Ta je mimo jiné způsobena i nadměrnou produkcí kyslíkových radikálů, která vede k poruchám buněčné membrány a DNA.
 
 „V mikroskopu s tak vysokým rozlišením můžeme zkoumat povrchové poškození spermií, které experimentálně vystavujeme různým vlivům,“ vysvětlil Jan Přibyl z výzkumného programu Strukturní biologie. „Speciální mikroskop má oproti klasickým tu výhodu,  že se vzorkem lze pracovat v přirozeném prostředí. Spermie se přitom vyšetřením nezničí a zůstanou zachovány,“ doplnil Přibyl. „Lékaři by tak v budoucnu mohli být schopni vybrat ze spermií tu nejvhodnější k oplodnění vajíčka, což by mělo zvýšit naději na úspěšné oplodnění,“ doplnil Koča.

 

Zpomalení procesu stárnutí
Objevení nového genetického mechanismu, který dokáže zpomalit proces stárnutí, představil profesor Jiří Fajkus, koordinátor výzkumného programu Genomika a proteomika rostlinných systémů. „Proces byl objeven na rostlině, ale jde o univerzální mechanismus, který působí i v organismu člověka. Je tedy možnost tohoto poznatku využít v praxi k potlačení či zpomalení procesu stárnutí,“ prozradil profesor Jiří Fajkus, „Nehledáme přitom žádnou „Věc Makropulos“, nejde nám o prodloužení života za každou cenu. Jde o možnost prodloužení života reálně do biblických sto dvaceti let, ale kvalitního, v relativně zdravém a funkčním lidském organismu, na základě zachované genetické stability“ naznačuje možnosti profesor Fajkus. Lidská populace má tak do budoucna zase lepší vyhlídky.


 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama