Úvod > Novinky > Termální lázně Maďarsko –dobrý nápad nebo apokalypsa?

Termální lázně Maďarsko –dobrý nápad nebo apokalypsa?

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto/video: Milan Tříska, Lázně Bük
Termální lázně  Maďarsko –dobrý nápad nebo apokalypsa?

Maďarské termály  mají pověst jedněch z nejlepších v Evropě. Říká se, že kde v Maďarsku kopnete, tam vyrazí pramen. Něco z toho pokladu mají k dispozici i na Slovensku, ale Maďarsko je známější. Lázně ve vesnici Bük, nacházející se kousek od rakouských hranic, jsou podle vlastních stránek, vedených mimo jiné i v češtině, druhé největší v zemi.

 

Vznikly vlastně jako vedlejší produkt, když před pětadvaceti lety  hledači ropy narazili na silný hydroogenuhličitanový pramen. Dnes najdete podle  www stránek v Büku na 200 bazénů  s různě teplou vodu, maximálně 38 stupňů,  odpočívárnu pro 500 lidí a spoustu zážitkových koupelí.                   

 

Zní to dobře – ponoříte se do vody teplé 38 stupňů, prohřejete bolavé rameno nebo natažený sval, tenisový loket starého sportovce a podobné bolístky. Pak si poležíte v lehátku na sluníčku, protože mezi jednotlivými koupelemi je potřeba si odpočinout. Dáte si pivko, víno, nebo limonádu, dobré jídlo, usnete při knížce, stylově by to měly být třebas Hovory s TGM, jak ,,velí“ ideálně strávený prodloužený víkend státní ho svátku vzniku republiky.  A protože z Brna je to do Büku v Maďarsku jen 230 kilometrů a ještě prakticky pořád po dálnici, za dvě a půl hodiny jste tam - není co řešit.


 


 

 

Jenže ouha. Vypadá to, že podobný nápad mělo několik tisíc dalších našinců a začnou potíže. Těch pět set lehátek v odpočívárně najdete obsazených ručníky těch, co přišli před vámi a zážitkovou koupel pak zažijete nejen v k tomu určeném bazénu, ale vlastně na každém kroku.  V bazénu pro 200 lidí je nás dobře počítáno o tisícovku víc. Ano, najdete i prázdné bazény - s vodou teplou okolo 26 stupňů.   

 

Celé se to mění ve  výlet proti času: můj otec, který praktický celý svůj bdělý život před tím, než emigroval, prožil za reálného socialismu, říkával - Socialismus je režim, kde prostě nemůžeš dát někomu přednost ve dveřích, protože on tě pak předběhne ve frontě na banány a vykoupí ti je před nosem - tak takhle to je. Chce to velkou kázeň, abyste nebyli agresivní na lidi postižené stejně jako vy tím, že prostě neexistuje nějaký systém  včasné výstrahy, který by s dostatečným předstihem poslal přebytečné návštěvníky do jiných lázní, pokud někde nějaké  prázdné jsou.  Ostatně, přiložené  fotografie a videa vypoví více.


Termální lázně přinášejí zaslouženou úlevu pohybovému ústrojí - pokud se ovšem vejdete do bazénu…

 

Co je třeba říci – personál  lázní je milý, vstřícný a je na tom asi tak stejně jako my návštěvníci, nachází se totiž v situaci, o kterou nijak nestál a nemůže ji nijak ovlivnit. Potěší, že vzhledem převaze českého živlu v lázních usilují  všichni o zvládnutí alespoň základní objednávkové češtiny - Malé pivo, velké pivo, co si dáte dál?  
      


 

A tak se nakonec ukázalo, že četba knihy Konflikty a vyjednávání vynikajícího českého mediátora Jiřího Plamínka  je ještě vhodnější než ony Hovory s TGM, a návštěva Büku o státním svátku nabízí překvapivě bohatou možnost procvičení čerstvě nabytých poznatků.   
 
A co vy? Máte také nějaké zkušenosti  se středoevropským lázeňstvím? Pevně věřím, že můj zážitek byl zcela výjimečný a další ohlasy budou již jen kladné.     
 
Podělte se s námi o vaše zkušenosti...reklama