Úvod > Novinky > Janáčkovský happening u časostroje na náměstí Svobody v Brně provokoval

Janáčkovský happening u časostroje na náměstí Svobody v Brně provokoval

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Janáčkovský happening u časostroje na náměstí Svobody v Brně provokoval

První listopadový den v Brně byl ve znamení happeningu. Národní divadlo v Brně sáhlo po neotřelé formě pozvánky na blížící se festival Janáček Brno 2010. Před polednem zněla na náměstí Svobody Janáčkova hudba a časostroj obklopily namalované figuríny znázorňující různé postavy. Všechny však měly jedinou tvář – hudebního skladatele Leoše Janáčka.

 

Lidé se zastavovali a nechápali. Vysvětlení bylo na panelu, který hlásal, že Janáček je naše všechno. A zval na festival a ptal se. Stejně se ptali studenti s dotazníky. Na otázky typu  - Jak se vám líbí Janáčkova hudba? někdo odpovídal - Pecka, či na otázku - Proč se Janáček proslavil v cizině?, šprýmaři vybírali odpověď - Včas emigroval“. Takto bylo možné získat vstupenku na některou akci festivalu.

 

Proč to všechno? „Festival se blíží. A my ho chceme přiblížit Brňanům. Vymysleli jsme tuhle akci, aby se tu něco provokativního dělo. Chceme Brno probudit,“ říká ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák, který je současně i autorem postav i celé akce.  A proč je Janáček jako biskup, Beatles či Kristus na kříži? Provokace přece patří k divadlu. Jestli však přitáhne ty diváky, které by jinak nenapadlo přijít, a neodradí ty, kteří by jinak přišli, toť otázka.

 

Již tento čtvrtek se můžete těšit na představení festivalové nabídky…


Mohlo by se hodit


reklama