Úvod > Novinky > Na Vojenské dušičky se vzpomíná na všechny padlé

Na Vojenské dušičky se vzpomíná na všechny padlé

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Na Vojenské dušičky se vzpomíná na všechny padlé

Vyznavači vojenské historie vzpomínají každým rokem na padlé vojáky ve všech válkách. A to na kterékoli straně. Týden po svátku Všech svatých se na vojenských hřbitovech konají tzv. Vojenské dušičky. V Brně je tato tradice udržována již dvacet let. Po revoluci se začalo s úpravou starých válečných hrobů vojáků, padlých za Rakousko-Uherska a v první světové válce, o které se do té doby nikdo nestaral.

 

V roce 1995 se vojenské pohřebiště rozrostlo i o padlé vojáky wehrmachtu, což brněnská veřejnost nesla velmi těžce. Ale i to jsou padlí ve válce, do které museli.
„Vzdáváme tak čest všem, kteří padli ve všech válkách, na kterékoli straně. Smrt na válečném poli není přirozená, nikdo ji nechtěl a nikdo si ji nevybral. Každý z těch vojáků měl doma někoho, koho měl rád a kdo na něho čekal. Ten mu hrob upravit nemůže, stejně jako našim padlým někde daleko ve světě. Tím, že na ně nezapomínáme, nedáváme zapomenout ani na válečné hrůzy“, říká major Vlastimil Schildberger, velitel Brněnského městského střeleckého sboru, který je duší akce.

 

Pochod historických jednotek Ústředním hřbitovem měl několik zastavení, u hrobů sovětských vojáků, vojáků padlých za Rakouska a v první světové válce, u pomníku vojákům brněnské posádky a u hrobu generála Rudolfa Sinkuleho, legendárního hrdiny rakouské armády i první světové války, který byl při osvobozování Brna zastřelen rudoarmějcem ve vlastním domě. Všude byla po vojensku vzdána pocta, včetně čestné salvy. Jako doprovod nechyběly ani dámy v dobových šatech.

 

Akce se účastnili zástupci historických jednotek Československé armády 1. republiky, Pruské armády, Rudé armády, Rakouské armády 1. světové války a rakouský granátník z roku 1805. Poprvé přišli i dva mladí zástupci wehrmachtu a dlužno říci, že nadšeně přijati nebyli. Zúčastnil se také náčelník Vojenské kanceláře arcivévody Ferdinanda d´Este  a zástupce Československé obce legionářské. Setkalo se tak několik pomyslných armád v jednom čase, které se vlastně ani nikdy nemohly potkat. A všichni společně se modlili Modlitbu za padlé.


 

 


Mohlo by se hodit


reklama