Úvod > Novinky > Maškarní bál jako oslava narozenin Wolfganga Amadea Mozarta

Maškarní bál jako oslava narozenin Wolfganga Amadea Mozarta

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Maškarní bál jako oslava narozenin Wolfganga Amadea Mozarta

Brno má atrakci, Wolfganga Amadea Mozarta. Ze skutečnosti, že je opravené divadlo Reduta, ve kterém geniální skladatel hrál v jedenácti letech při útěku před neštovicemi, vytěžilo hezkou akci. Maškarní ples ve stylu Mozartovy doby, který se koná na počest skladatelových narozenin, jež měl 27. ledna. Letos se akce konala v sobotu 29. ledna po čtvrté a opravdu se povedla.

 

 

Pořadatelem je Národní divadlo v Brně, jehož je divadlo Reduta součástí, a maximálně ji podporuje město Brno, a to přímou účastí primátora Romana Onderky. Akce se koná asi pro 500 lidí ve všech prostorách divadla pro diváky. Současně se vstupenkou získává účastník místo u stolu s připraveným pitím a ochutnávkou exkluzivních vín a právo účastnit se rautu na chodbách divadla. Být v dobovém kostýmu není přitom povinnost. Potkat se tu mohou lidé v oblečení současném, které si upraví malou maskou, třeba s Marií Terezií, nebo příslušníky jejího dvora. Místo bylo i pro fantazie všeho druhu. Nechyběla soutěž o nejlepší masku, kterou vyhrála fantazie floristy a designéra Přemysla Hytycha, absolventa Zahradnické fakulty MZLU v Brně.

 

 

Návštěvníci si pochvalovali především nápaditost a variabilitu programu. Moderovala již z minulých let osvědčená dvojice Václav Vašák a Martin Sláma. Úvod vylepšili postavou ještě nenarozeného malého Mozarta v podobě andílka a jako dvě sudičky mu prorokovali život. Bílá, pozitivní postava, život slavný a krásný, černá, negativní sudička, strasti takového života. Malému andílkovi, čtyřletému Matyáši Roderikovi Vašákovi, to bylo zcela jedno a skládal si v klidu na pódiu rozsypané Mozartovy koule.

 

 

Hvězdou večera byla devítiletá Adélka Mottlová ze ZUŠ Smetanova v Brně a žákyně paní učitelky Armine Stepanyan. Jako abstraktní ztělesnění malého Wolfganga hrála dívenka famózně na klavír Chopinovy Etudy. Sice se spletla, ale nezastavila. Naopak se naštvala, okamžitě navázala a dala do hry veškerou energii, jako opravdový profesionál. „Nebála jsem se, jen mne zlobily všechny ty kamery a fotografové, kteří mi blikali do očí,“ postěžovala si malá umělkyně a laureátka mezinárodních soutěží v Římě či v Paříži.

 

 

K tanci hrál orchestr J. Strausse, diváky potěšily módní show a filmové árie v podání sólistů Janáčkovy opery Terezy Merklové a Davida Nykla. V divadelním sále předvedli studenti taneční konzervatoře, jak se tančí menuet a kdo chtěl, toho to pak také učila menuet choreografka Hana Litterová.  Vtipná byla divadelně-taneční feérie „Mozartova nirvána aneb setkání Mozarta s Cobainem“ v režii Marka Svobodníka. Kdo měl zájem, tomu profesionální kadeřnice vytvořily na hlavě dobové účesy. Velkému zájmu se těšila jako každý rok věštkyně.

 

 

Tombola nebyla, ale losovalo se o zájezd pro dvě osoby do Salzburku, rodiště W. A. Mozarta. Vyhrála paní Alice Sedláková, která jako by z oka vypadla Marii Terezii. „To je skvělé, do Salzburku se letos chystám. Je tam sympozium naší univerzity a spolu s vídeňskou univerzitou si připomeneme 200 let platnosti občanského zákoníku, který v Rakousku od roku 1811 stále platí a platil i u nás. A je pořád lepší než ten náš,“ povzdechla si.

 

 

Návštěvníci bálu se rekrutovali jak z řad lidí známých, nechyběl například výtvarník Petr Kvíčala, který vyzdobil sál, v němž se ples konal, tak i běžných návštěvníků, z nichž někteří byli na plese poprvé, a tedy v běžných civilních šatech. Plesalo se až do ranních hodin a všichni odcházeli s myšlenkou, že na příštím plese rozhodně nemohou chybět.Mohlo by se hodit


reklama