Úvod > Novinky > Na brněnský Cejl vyplula obrovská loď divadla Radost

Na brněnský Cejl vyplula obrovská loď divadla Radost

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Na brněnský Cejl vyplula obrovská loď divadla Radost

Ulice Cejl a Bratislavská mají v Brně specifický nádech. Jsou to lokality, kde je velká koncentrace problémových občanů. O to víc překvapí obrovská dřevěná loď, jejíž kýl si razí cestu na frekventovanou ulici. Z Bratislavské zase láká děti do divadla nová budova. Divadlo Radost, které se zaměřuje již více než 60 let na loutkové divadlo a na hry pro děti do 100 let, se dočkalo ukončení rekonstrukce.

 

 

Slavnostní otevření se konalo v neděli 5. června za účasti představitelů veřejného i kulturního života a všichni byli tak trochu zjihlí, neboť nemohli nevzpomenout na své první divadelní zážitky. Z ulice Bratislavská bylo divadlo opraveno a otevřeno již před pár léty, nedávno byla otevřena i malá letní scéna na dvoře, ve dvoře jsou nově rekonstruované dílny a ateliéry a Muzeum loutek je v kýlu dřevěné lodi.

 

 

„Celý komplex, který spojuje Bratislavskou a Cejl, je propojený a je to vlastně Loď komediantů, z toho celá myšlenka vznikla,“ prozradil ideu ředitel divadla Vlastimil Peška. „Rekonstrukce divadla má dlouholetou historii, je to téměř již dvacet let, kdy tehdejší ředitel marně bojoval s technickými a hygienickými problémy a přišel s nápadem, získat a rekonstruovat areál Františkánského kláštera v Brně pro potřeby loutkového divadla. Narazil na mnoho sekulárních porevolučních zájmů a po marném boji ředitelování vzdal.
 
Já jsem do toho šel po něm a řekl jsem si, že zrekonstruuji stávající divadlo a že se nedám. Chtělo to spoustu trpělivosti, kdy jsem několik let bojoval s politickou nevůlí a neochotou, ale občas se objevili i lidé osvícení a vstřícní, kteří nám naopak drželi palce. Využili jsme prostředky města i evropských fondů a ono to po skoro dvaceti letech vyšlo!“ vyznával se nadšeně ředitel.

 

 

 Autor projektu Oldřich Prokeš z ateliéru AAA byl velmi spokojen a oceňoval hlavně spolupráci s realizačními firmami. „Nikdy jsem nezažil tak srdečnou a vstřícnou spolupráci jako tady. Každý, kdo tu pracoval, neskrýval nadšení desetiletého kluka, který si lepí své modely. Teď to byl trochu přerostlý model, ale o to víc si chlapi vyhráli,“ prozradil architekt. Pozornost poutá i půvabná pohádková malba na stěně u vchodu autorky Jaroslavy Fišerové a první brněnský orloj nad vjezdem, který obsluhují Dlouhý, Široký a Bystrozraký a který je dílem Olega Vašici.

 

 

Loutkové divadlo Radost začalo jako poloprofesionální v roce 1947, po dvou letech se zprofesionalizovalo a od té doby má na kontě pěknou řádku inscenací a loutek, které si samo vyrábí. „Z každé inscenace archivujeme 5-10 loutek, dnes jich máme kolem 1500. Všechny vystavit nemůžeme, takže postupně. Nyní je na výstavě asi 200 loutek a jsou v jakýchsi kolekcích,“ prozradil Peška. Prostor pro výstavu není velký, ale bude sloužit i pro komorní vystoupení.

 

 

Vetřela se otázka, zda problémové okolí není problémem i pro existenci divadla. „My jsme si řekli, že jsme tu proto, abychom své okolí kultivovali. A myslím, že se mám to daří jak po stavební stránce, neboť byly společně s námi zrekonstruovány i domy, které jsou k nám otočeny zadní stěnou, tak i u diváků. Nemyslete si, nejlepšími diváky jsou právě romské děti, ovšem jen tak do deseti let. Jsou vnímavé a emotivní, prožívají to s námi,“ tvrdí ředitel Peška.

 

Ať jsou to jakékoli děti, je dobré, že mohou nasávat pozitivní emoce v krásném prostředí a že si je mohou přenést do dalšího života. Každý krásný zážitek v dětství se vrývá nesmazatelně do duše malého člověka. A v tom je právě poslání nejkouzelnějšího divadla v Brně, divadla Radost.


Mohlo by se hodit


reklama