Úvod > Novinky > Znojmo, víno a hudební festival

Znojmo, víno a hudební festival

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv festivalu Znojmo
Znojmo, víno a hudební festival

Léto je v plném proudu a ve Znojmě se opět rozběhl festival zasvěcený vínu a hudbě. Toto logické a krásné spojení má velký úspěch a letos již po sedmé láká na koncerty, při kterých je možné dobré víno koštovat i lahvinku zakoupit.
 
Festival zahájil již 6. července slavnostní ortodoxní liturgií na paměť Jana Husa a ekumenickou mší v kostele sv. Rostislava, který oslavil letos 100. výročí existence. Večer pokračovala vzpomínka koncertem Nostitzova kvarteta a další den se mohli zájemci podívat na filmové provedení opery Henryho Purcella Král Artuš. V pátek 8. července ovládla dopoledne Znojmo hudba na náměstích a v parku a navečer prošel přes město průvod operního souboru Městského divadla.

 

 

Večer byl v Jízdárně Louckého kláštera slavnostní zahajovací koncert, jehož nápaditá dramaturgie nalákala jak hudební znalce, tak milovníky známé klasiky. Dramaturgem byl současně i dirigent večera a duše festivalu, Roman Válek.
 
Objevy večera byli Bohuslav Martinů, jehož Scherzo z Malé taneční suity mělo koncertní premiéru. „Dnešní koncert je ochutnávkou a zároveň testem, zda pomoci této skladbě na koncertní pódia. Martinů nebyl jen vážný skladatel, měl rád legraci a tohle je zrovna takový žert. Proto mne velmi zajímá názor publika,“ svěřil se dirigent. Skladba sama střídá taneční a vážné části s „dohadujícími“ se nástroji, je však na žert pro dnešního posluchače poněkud dlouhá, zejména ve střední části a možná i pro dnešního posluchače komplikovaná. Je otázka, jak by vyzněla v konfrontaci s ostatními čtyřmi částmi suity. Ale nápad je to skvělý.
 
Další skladbou byl koncert Champétre (venkovský) pro cembalo a orchestr Francise Poulenca. Sólistkou večera byla Monika Knoblochová, která představila svůj poněkud opomíjený nástroj v tom nejlepším světle. Její přednes prokázal schopnost nástroje jako výrazového prostředku a sama interpretka dokázala využít zvukomalebných možností od tanečních po strašidelné. Spojení cembala a orchestru bylo i pro publikum objevné a překvapující.

 

 

Symfonie č. 9, Novosvětská, Antonína Dvořáka byla zaručenou závěrečnou prskavkou. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů tady měla možnost ohromit i pohladit. Diváci vzali tento dramaturgický počin vděčně a občasné potlesky mezi větami prozrazovaly, že v sále je i obecenstvo, po které jsou tyto koncerty velmi vzácné.  Pod taktovkou Romana Válka však hrál orchestr ve všech třech případech poněkud hamatně, neškodila by větší výrazová škála a dokonce se objevily i nepřesnosti v sólových nástrojích. Závěrečný úlet v houslích registrovali posluchači jako žert či fyziologický projev.
 
V sobotu 9. července odpoledne koncertovali znojemští hudebníci a večerní karneval předjímal očekávanou největší událost festivalu, „indiánskou“ operu Josefa Myslivečka Montezuma, která měla premiéru 16. července a poté několik repríz – 18., 19. a 21. července. 
 
Mysliveček je vůbec festivalovým objevem, v sobotu 23. července se očekává cross over pořad Naiponk Trio s pořadem Jam Session pro Josefa Myslivečka a závěrečný koncert v sobotu 24. července bude věnován jeho památce. The Czech Ensemble Barok Orchestra se sborem a s dirigentem Markem Štrynclem vzdají poctu vynikajícímu, i když dnes ne příliš známému českému hudebníkovi, kterého kdysi oslovoval celý tehdejší hudební svět „Il Divino Boemo“.

 

 

Patronem festivalu je již tradičně houslista Pavel Šporcl, jehož vystoupení spolu s Romano Stilo Ensemble rozeznělo nedělní večer na nádvoří znojemského hradu. Hudba romská, lidová hudba, vážná, inspirovaná romským folklórem v dílech Pabla de Sarassate, Johannesa Brahmse či Arama Chačaturiana či ukázky z hudby filmové jako Schindlerův seznam, to byl koktejl, který připravil návštěvníkům v krásném letním večeru mimořádně pohodové chvilky.

 

 

Festival Znojmo se neomezuje jen na domácí půdu, koncerty jsou připraveny také na zámku v Uherčicích, kde se snaží pomoci rekonstrukci zchátralé památky. Umělci opět zavítají do Moravského Krumlova mezi díla Alfonse Muchy a koncert laureátů Letní školy barokní hudby bude v zámku Vranov nad Dyjí. Zajímavé je partnerství znojemského festivalu s Festivalem Retz. Bližší informace je možné najít na www.hudbaznojmo.cz.

 


Mohlo by se hodit


reklama