Úvod > Novinky > Mezinárodní kytarový festival v Brně žije již 20 let

Mezinárodní kytarový festival v Brně žije již 20 let

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv festivalu
Mezinárodní kytarový festival v Brně žije již 20 let

Kytarové festivaly mají svoje nadšence a diváky. Lidé, kteří se hře na kytaru věnují buď profesionálně, nebo jen jako zábavě, jsou stejná krevní skupina a rádi se scházejí k poslechu hry těch nejpovolanějších. A v tomto duchu se nesou každoroční koncerty počátkem srpna na Nové radnici v Brně. Neodmyslitelně k nim patří i kurzy hry na kytaru a kytarová soutěž pro mladé.

 

 

 „Noc flamenca“ na nádvoří hradu Špilberk je každoroční prskavkou a tahákem pro širokou veřejnost. Při vlahém letním počasí má neopakovatelnou atmosféru a Špilberk se v tu chvíli proměňuje na pevnost někde ve Španělsku.  „Noc flamenca“ zahájí 7. srpna ve 20 hodin skupinou  „Flamenco de Granada“ ve složení  zpěv, tanec, kytara a perkuse, která je vedená Emiliem Maya, jedním z nejrespektovanějších flamencových kytaristů.

 

 

Skupina hrála vloni pro manželku amerického prezidenta Michelle Obamovou při jejím pobytu v Granadě. „Mokrá varianta“ pro deštivé počasí je nachystaná v sále hotelu Voroněž, ale všichni zainteresovaní doufají, že jim počasí bude přát.

 

 

Další koncerty už budou tradičně v zasedacím sále Nové radnice. Od 8. do 12. srpna odpoledne i večer vystoupí ti nejlepší světoví kytaristé. Peruánsko-americký virtuoz Jorge Caballero, světově proslulý francouzský kytarista a skladatel Roland Dyens, nositel ceny za nejlepší kytarovou komorní nahrávku 20. stol. Tetra Quitar Quartet, věhlasné kytarové duo Katona Twings, španělský virtuóz a ředitel konzervatoře v Malaze Javier Garcia Moreno a William Anderson z USA.

 

 

Výuka, přednášky a samozřejmě soutěž. Mladí kytaristé změří své síly a potom vystoupí na koncertě účastníků jako kytarový orchestr. Toto společné klání se uskuteční poslední den festivalu, 12. srpna v 16.00 hodin, opět v sále Nové radnice.

 

 

Česká kytarová společnost spolu s Brněnským kulturním centrem tak přispívají k hudebnosti a kreativitě mladé populace a spolu s nadšenci hry na kytaru nebo třeba i náhodnými návštěvníky umožní mladým prožít radost a opojení z vlastní aktivní tvůrčí činnosti. A třeba jim ten pocit zůstane motivací pro celý další život.


Mohlo by se hodit


reklama