Úvod > Novinky > Filharmonie Brno zahájila Festival Špilberk

Filharmonie Brno zahájila Festival Špilberk

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv Filharmonie Brno
Filharmonie Brno zahájila Festival Špilberk

Konec léta patří již tradičně festivalu krásné hudby na Špilberku. Koncerty pod širým nebem mají své kouzlo a atmosféru. Zvlášť, je-li vlahý a teplý večer a zvuky hudby se nesou nádvořím a odrážejí se od zdí hradu. Co na tom, že občas proletí letadlo či v zatáčce zabrzdí tramvaj. Co na tom, že ve velkém prostoru se občas nějaký tón ztratí, či nemá přesnou intonační špičku. Hlavní je nálada, esprit a radost z muzicírování a to na obou stranách. Šéfdirigent brněnské filharmonie Alexandar Markovič připravil program atraktivní, neohraný a slibující efektní zážitky.

 

 

Čtvrteční večer 11. srpna byl vlahý a zahajovací koncert voněl po babím létě a opékaných klobáskách. Plné nádvoří očekávalo první tóny, které stará generace zná ještě z nechvalně známého období okupace. Střední a mladá generace to už netuší. A Preludia zněla líbezně a poeticky a efektní části byly monumentální.

 

 

První klavírní koncert stejného skladatele oslovil známou sekvencí při nástupu a dál dostal prostor pro prezentaci Alexej Botvinov z Oděsy. Lisztovský repertoár mu ovšem buď nesedí, nebo se nestačil aklimatizovat v akustice plného nádvoří. Jeho nástroj se oproti orchestru neprosadil a typicky lisztovské části koncertu vyzněly do ztracena. 

 

 

Vrcholem koncertu byla podle očekávání symfonická báseň „Also sprach Zarathustra“ – Tak  pravil Zarathustra- Richarda Strausse. Opět se vtírala obava, že poslání hudby přehluší zprofanovaná reklama, ale kupodivu se asociace nedostavila. Pod tlakem hudby a myšlenek, obsažených v díle, neměla šanci. Markovič dostal z orchestru všechnu energii a šťávu a vnutil posluchačům představu své romantické fantazie.

 

 

V pondělí 15. srpna  pokračoval festival pochodovou sekvencí. Efektní a energický „Vjezd gladiátorů“  Julia Fučíka, který už dnes, kdy se ruší vojenské kapely, kdysi hrající na nedělních promenádních koncertech, už málokdo zná. Následoval Koncert pro violoncello a dechový orchestr, rovněž dnes již pozapomenutého Fridricha Guldy a na závěr zazněla Vojenská symfonie Josefa Haydna. Milovníci vojenské tématiky si jistě velmi ,,pochutnali.“ U dirigentského pultu stane v Brně již velmi známý Caspar Zehnder.

 

 

Ve středu 17. srpna přijde trošku jiné publikum. Skladby rockových legend II koncert už dnes beznadějně vyprodaly. Metropolitní symfonický orchestr, sestávající se většinou z mladých členů brněnské filharmonie, diriguje Ariell Sharon. Orchestr má za sebou dva roky účinkování a spoustu fanoušků, kteří se letos těší na rockového zpěváka a kytaristu Kamila Střihavku a na klávesistu a zpěváka Romana Dragouna.

 

 

Slavné filmové melodie rozechvějí zdi Špilberku v úterý 23. srpna.  Pod podtitulem Spielberg & Špilberk a pod taktovkou Caspara Richtera, šéfdirigenta brněnské opery, který až dosud působil ve Vídni, se chystá na posluchače plejáda slavných filmových melodií. Hrát a zpívat budou orchestr a sbor brněnské opery. Sólistkou bude hvězda vídeňského muzikálu Carin Filipčič.

 

 

K festivalu patří i mimořádný dvojsborový koncert pod příznačným názvem Bonjour, léto!, který se bude konat v Besedním domě. Brněnský dětský sbor Kantiléna pod vedením Jakuba Kleckera si pozval na přátelskou návštěvu  Choeur de Garcons de Mulhouse. Oba sbory mají již léta partnerské vztahy a nyní je na Brnu, aby přátele pohostilo. Očekává se tradičně velká návštěvnost a srdečná atmosféra, kterou vždy koncerty dětí mají.
Přejme tedy Festivalu Špilberk štěstí na počasí, aby nepršelo a aby si návštěvníci atmosféru hudebního babího léta užili. Mokrá varianta není, jen pláštěnky a deštníky, ale snad nebudou potřeba.


Mohlo by se hodit


reklama