Úvod > Novinky > Seznamte se – Lawrence z Arábie

Seznamte se – Lawrence z Arábie

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Liddell Hart Military Center for Military Archives, Imperial War Museum London, Museen Koeln, Harry Chase, Heinrich Franke
Seznamte se – Lawrence z Arábie

Chcete poznat legendárního Lawrence z Arábie neboli Thomase Edwarda Lawrence, jednu z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších osobností 20. století? Tento britský voják, cestovatel a arabista se proslavil především jako organizátor arabského povstání proti Turecku v roce 1916. V Rautenstrauch-Joest etnologickém muzeu v Kolíně nad Rýnem se nyní můžete seznámit s jeho životem prostřednictvím výstavy s názvem Lawrence z Arábie -  Zrození mýtu. Pro veřejnost je otevřená až do 11. září 2011.


Lawrence v Damašku (1918)

 

 

Kolínská multimediální výstava zobrazuje život a dílo Lawrence z Arábie – od jeho pozice archeologa, vojenského poradce až po spisovatele a inženýra. Těžištěm výstavy je důraz na Lawrenceho setkání s Blízkým východem a na jeho rozporuplnou roli v arabské revoluci a na vznik mýtu kolem jeho osoby. Výstava umožňuje návštěvníkům vydat se na pomyslnou cestu po Blízkém východě 20. století a zkoumat kořeny politických konfliktů, které stále ještě v této oblasti přetrvávají. Přehlídku doplňuje známý kolínský fotograf Boris Becker svými snímky, které byly vytvořeny na cestě do míst spojených s Lawrencem z Arábie (v Sýrii a Jordánsku).


Delegace v Gize (1921)

 

 

Rautenstrauch-Joest muzeum je jedno z nejvýznamnějších muzeí etnologie v Německu a jediné svého druhu v Severním Porýní-Vestfálsku. Nachází se zde i specializovaná knihovna se 40 000 výtisky.


Lawrence v Karkemiši (1913)

 

 

Co byste měli vědět:
Otevírací doba muzea je út – ne 10-18 hodin, ve čtvrtek 10-20 hodin. Vstupné se  pohybuje od 3 euro. Více informací na www.museenkoeln.de/rautenstrauch-joest-museum.
Do Kolína nad Rýnem se z Prahy dostanete autem po české dálnici D5 a německých A6 a A3, kdo chce ušetřit čas, může se do Kolína vydat i s nízkonákladovou leteckou společností Germanwings.


Mírová konference v Paříži(1919)


Plakát k filmu Lawrence z Arábie (1962)reklama