Úvod > Novinky > Moravský podzim nabízí letos taháky i kvalitu

Moravský podzim nabízí letos taháky i kvalitu

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv MHF
Moravský podzim nabízí letos taháky i kvalitu

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim datuje letos již 46. sezónu. Za ta léta si hudbymilovné obecenstvo z Brna a blízkého i vzdáleného okolí bez této události nedovede představit otevření sezóny. Festival si získal i mezinárodní věhlas a na koncertech zní v sále němčina stejně jako angličtina, neboť kulturní turistika si do Brna našla cestu.

 

 

Během let se u organizace festivalu vystřídalo několik realizátorů, to však posluchače tolik nezajímá. Podstatné je, že město i sponzoři stále mají otevřenou ruku a jestli dramaturgie oslovuje posluchače. Klesající návštěvnost v nedávných letech způsobila mediální kritiku a poté i změnu v dramaturgické koncepci. Letos dostal příležitost jako dramaturg Martin Flašar.

 

 

„Zvolili jsme název „Hudba svobody a nesvobody. Nezužovali jsme to ale jen na politickou rovinu, sáhli jsme i po výkladu tvůrčí svobody ve vztahu k přísným hudebním pravidlům. Tohle téma reprezentuje především hudba J. S. Bacha a jeho „Umění fugy“. V podání Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg a v choreografii Martina Schäpfera očekáváme vskutku výsostný umělecký večer,“ prozrazoval dramaturg.


Umění fugy
Foto: Gert Weigelt

 

 

Slavnostní zahájení festivalu 7. října proběhlo jako vždy na Nové radnici a tentokrát dostali příležitost studenti ZUŠ Jaroslava Kvapila spolu s dechovou skupinou Jana Slabáka a tady zazněla tradiční Sinfonietta. Na zahajovacím večerním koncertu téhož dne vystoupil v Janáčkově divadle Tonkünstler-Orchestr Niederösterreich, který si pozval jako sólistku na klarinet Sharon Kam. Čajkovského předehra Romeo a Julie a Beethovenova Osudová potěšila jistě mnoho posluchačů.


Kateřina Chroboková

 

 

Lahůdkou pro milovníky Janáčkovy hudby bude koncert v bazilice Nanebevstoupení Panny Marie na Mendlově náměstí. Je to dar Nadace L. Janáčka festivalu. Český filharmonický sbor Brno spolu s Moravskou filharmonií Olomouc, řízenou Stanislavem Vavřínkem, přednesou Janáčkův Otčenáš, Skladby pro varhany a kantátu Amarus. „Otčenáš vznikl na základě Janáčkova okouzlení obrazy polského malíře Krzesze-Meciny na výstavě v Brně v roce 1915. Cyklus těchto šesti velkoplošných pláten bude během hudebního provedení promítán,“ prozradila ředitelka Nadace L. Janáčka Eva Drlíková.


PHQ Marco Borggreve

 

 

Dalšími lahůdkami budou určitě Pavel Haas kvartet v konventu Milosrdných bratří, akordeonové duo dvou mladých atraktivních Holanďanek, duo Ardašev – oba koncerty v Besedním domě. Lákadlem je také Kabaret Hašek v Hadivadle, kde je autorem Miloš Orson Štědroň. Novinkou je minifestival hudebních filmů a dokumentů v kině Art, kde zaujme Křižník Potěmkin, Odysseův návrat či Smrt v Benátkách.


Kabaret Hašek
Foto: Patrik Borecký

 

 

Dalšími přidruženými akcemi je Mezinárodní hudebněvědné kolokvium na téma „Středoevropská hudební kultura mezi Třicetiletou válkou a Vídeňským kongresem“ a také Mezinárodní interpretační soutěž, letos v oboru lesní roh. Podle informací pořadatelů se letos účastní 62 přihlášených z 22 zemí světa. Podrobný program a další informace o festivalu najdete na www.mhf-brno.cz.


Sharon Kam
foto: Maike Helbig


Mohlo by se hodit


reklama