Úvod > Novinky > Čertova rokle na Lesné už patří dětem

Čertova rokle na Lesné už patří dětem

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Čertova rokle na Lesné už patří dětem

Čertova rokle skutečně existuje. A dokonce v srdci nejhezčího sídliště v Brně, Lesné. Sídliště vznikalo počátkem 60. let podle finského vzoru a projekt zasazoval paneláky do stávající zeleně. Strž uprostřed sídliště tedy nebyla zasypána, ale ponechána osudu.

 

 

Ten byl dán předem. Původní zeleň se neobnovovala, rozrostla se a postupem času se strž stala útočištěm podivných individuí, které vždy mají důvod, aby na jejich činnost nebylo vidět. Protože nad strží je základní škola, je dodnes tato zelená lokalita postrachem pro malé i větší holčičky. „Ne, abys chodila přes rokli!“ Samozřejmě, že vždy přes rokli jdou, je to kratší a je to dobrodružství. Vždyť tam bydlí čert…

 

 

„Rodiče už to jednou nevydrželi a založili Občanské sdružení pro životní prostředí Ježkova.“ To je jméno ulice, ale ježků bydlí v rokli také hodně. „Vypracovali jsme grantový projekt Čertova rokle – srdce Lesné, který byl zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města Brna a ucházel se o dotaci v rámci Regionálního operačního programu (ROP Jihovýchod). Administrativní i lidské překážky se sice protahovaly, ale nakonec byly peníze na projekt přiklepnuty a mohlo se začít s realizací,“ prozradil zákulisí garant projektu Martin Maleček.

 

 

Za 4,6 milionu korun se podařilo, čemu do poslední chvíle už skoro nikdo nevěřil. Ve spolupráci s Městskou částí Brno-sever, která uhradila 7,5 % z této částky, zbylých 92,5 % bylo hrazeno z dotací EU.
A co se za tu sumu realizovalo? Dvě dětská hřiště na okraji Čertovy rokle, hřiště Haškova, kde je netradiční dřevěná prolézačka pro nejmenší ve tvaru luční kobylky. Hřiště Nejedlého, zde vzniklo pískoviště a atraktivní lezecká sestava. Dále oplocené multifunkční sportoviště na spojnici škol Nejedlého a Blažkova, které dosud využívali pouze lidé bez přístřeší. Na Náměstíčku dole v Čertově rokli byla umístěna kovová lezecká sestava pro starší děti a mládež. To vše doplněno lavičkami a i několika stoly a odpadkovými koši, aby bylo možné se při procházkách Čertovou roklí posadit a občerstvit.

 

 

Vrcholem projektu je však sanace přírodního amfiteátru pod ulicí Blažkova. Kdysi tu pod širým nebem vystupovaly popové hvězdy a bylo to oblíbené místo tehdejší mládeže. Dnešní dospěláci spolu se svými dětmi teď budou mít možnost sentimentálně zavzpomínat. Otevření amfiteátru proběhlo 11. - 12. října a realizoval se tu divadelní festival „Divadlo pod hvězdami“. V jeho rámci byl také dokončený projekt symbolicky otevřen obyvatelům Lesné k užívání za nadšeného ohlasu zejména mladé generace.

 

 

„Předáváme obyvatelům Čertovu rokli, aby v ní trávili příjemné chvíle relaxace. Na sebe bereme povinnost se o ni starat a udržovat ji. Věřím, že i ti, kteří mají potřebu kolem sebe věci ničit, že se zarazí a uvědomí si, že to, co se tu vybudovalo, je pro všechny a byla by toho škoda. A také věřím, že nám pomůžete rokli uhlídat,“ apelovala na shromážděné publikum starostka městské části Sabina Tomíšková.


Mohlo by se hodit


reklama