Úvod > Novinky > Design by Bořek Šípek

Design by Bořek Šípek

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a archiv Muzea města Brna
Design by Bořek Šípek

Královská kaple brněnského hradu Špilberk nabídla prostor renomovanému českému designérovi a architektovi Bořku Šípkovi. Vytvořil zde expozici, která dokonale souzní s prostorem a přináší do něho půvab a hravost. „Prostor kaple je nádherný po architektonické stránce, je kvalitně restaurovaný a jsou z něho cítit věci, které se tu staly, má to vnitřní náboj. Líbí se mi ten kontrast mezi historickým prostorem a novými věcmi. To je příležitost, která se neodmítá a já za ni moc děkuji,“ vyznal se autor na vernisáži výstavy.

 

 

„Vybíral jsem exponáty ze všech období svého života. Je to průřez, není to komerční výstava. Jsou tu věci staré i 25 let až po věci nejnovější. Většinou je tu sklo, ale i nábytek, stříbro, nebo porcelán, který jsem dělal pro francouzskou královskou manufakturu,“ vysvětloval Šípek. Selekce byla dána okolnostmi vzniku výstavy. „Mám dnes na kontě už několik tisíc věcí, ale realizují se paralelně ještě tři další výstavy, něco už je v muzeích, něco u sběratelů, takže byl výběr předem dán. Nejde o výstavu tematickou, ale o průřez mojí tvorbou,“ zdůraznil.

 

 

České sklo je komodita, která měla vždy ve světě dobrý zvuk. Podle Bořka Šípka je tomu tak pořád, přestože dobří skláři jsou na celém světě. A co je hlavní devízou našich sklářů? „Bezesporu tradice, postupy, které se předávají nepřetržitě z generace na generaci a cizelují se. To neokoukáte, nenaučíte se za rok či dva. Tady jsme před světem o hodně kupředu,“ je optimistický při hodnocení našich šancí v konkurenčním boji. A ví, o čem mluví, vždyť je spoluzakladatelem dnes již slavné sklářské firmy Ajeto s dílnami v Novém Boru a Lindavě.

 

 

Bořek Šípek pracuje především jako architekt a tuto práci hodnotí vysoko a akcentuje zejména její odpovědnost vůči uživatelům i společnosti. „Architektura je ovšem nejméně svobodná činnost. Podléhá spoustě zákonů a pravidel, hlavní slovo má zadavatel, ale taky třeba statik či památkáři. Ale snad právě proto mne to baví, že tu vzniká ve spolupráci a konfrontaci názorů mnoha lidí něco, co má opravdu smysl,“ vyznal se architekt.

 

 

Že práce architekta Bořka Šípka smysl mají, dokládá mimo jiné i řada realizovaných významných prací v zahraničí a pěkná řádka ocenění. Nejlíp se podle svých slov cítí v Nizozemí, kde prý ho berou „jako svého“. Od počátku osmdesátých let získal uznání rovněž ve Francii, a sice Rytířský kříž za zásluhy o umění a literaturu a ocenění Talent de l´originalité a prestižní zakázky získal zejména v Japonsku nebo v Číně.

 

 

Diskuse se světově uznávaným architektem se logicky stočila i na spolupráci s blízkým přítelem Václavem Havlem, který v den vernisáže měl 75. narozeniny. „Václav Havel pochází ze stavařské rodiny a o architekturu má hluboký zájem. To nás spojilo v mnoha diskusích a přesto, že jsme měli na věc různý pohled, nakonec jsme se vždy dohodli,“ prozradil ze vztahu k bývalému prezidentovi architekt.

 

 

V průběhu vernisáže byla realizována Aukčním domem Sýpka aukce dvou váz Bořka Šípka a výtěžek šel na konto Nadace Terezy Maxové. Jedna váza je ve tvaru medvídka, což se neobešlo bez spekulací. „Má to příběh,“ prozradil nakonec autor. „Byl jsem poprvé v New Yorku a hrozně pršelo. Jeden jediný volný taxík jsem si stopnul současně s mladou dámou. Chvilka anglické konverzace přešla v českou. Byla to Tereza Maxová. Byl jsem galantní a jen jí v dešti zamával. Jako ten medvídek. Proto je pro ni,“ přidal fabulaci příběhu.

 

 

Artefakty Bořka Šípka jsou nápadité, hravé, některé provokující, jiné romantické a dokážou být i něžné, stejně jako monumentální. Co kus, to výpověď. Vystaveny jsou i věci, které jsou prodejní a je možné si je objednat a obstarat si tak hodnotný vánoční dárek, neboť výstava potrvá až do konce roku 2011.Mohlo by se hodit


reklama