Úvod > Novinky > Chce opravdu Brno zrušit Janáčkovu operu?

Chce opravdu Brno zrušit Janáčkovu operu?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Chce opravdu Brno zrušit Janáčkovu operu?

Odboráři, kteří zorganizovali na středu 19. října v Brně demonstraci, jsou o tom přesvědčeni. Představitelé města v čele s primátorem tvrdí, že nic takového není v plánu. Tak kde je pravda?

 

 

„Město Brno dává na kulturu ročně nejvíc ze všech měst v republice a pravděpodobně v celé EU. Je to i s investicemi miliarda a půl ročně, to je 10 % z rozpočtu a jen na provoz je to přes 918 tisíc. Na jednoho obyvatele to dělá 3000 Kč, zatímco například v Plzni nebo v Ostravě je to jen 2200 Kč na hlavu. Chceme kulturu podporovat i nadále a chceme mít v Brně Janáčkovu operu, ale čekají nás krušné chvíle. Je nezbytné, aby všechny příspěvkové organizace snížily rozpočet o 20 %, netýká se to jen kultury. A je to jen na dva roky,“ dušuje se primátor.

 

 

Zaměstnanci opery slyšeli na oficiálním setkání se svým ředitelem Danielem Dvořákem něco jiného. „Má prý jen dvě varianty, úvěr, ten mu zřizovatel nepovolí, a zavřít na sedm měsíců operu, což chce udělat,“ tvrdí zástupkyně odborů, dlouholetá sólistka opery Jitka Zerhauová. „To je naprosto likvidační. Lidé musí z něčeho žít, rozprchnou se. Vedení bude muset stavět úplně nový soubor a to trvá několik let, než se sehraje tak, aby byl kvalitní. A bude to stát daleko víc peněz,“ míní umělkyně.

 

 

Demonstrace se účastnilo přes tisíc lidí, snad i víc, neboť mnozí průběžně přicházeli a odcházeli. Atmosféra houstla především u časostroje na náměstí Svobody, kde o něj opřeli portréty primátora a ředitele. „Teď jsou tu už tři…“ kolovaly peprné poznámky. „Vyzýváme zřizovatele ke konstruktivnímu jednání a k seriózní a odborné diskusi,“ četla plamenně Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků. Umělci se nezapřou, a proto zněl v průvodu pochod komediantů a před proslovy fanfáry z Libuše. Sbor židů z Nabucca vyzněl i na holém náměstí plně a úderně, „Proč bychom se netěšili“ z Prodané nevěsty mělo už hořkou pachuť.

 

 

Na demonstraci přišel i předseda komise pro kulturu Stanislav Michalík. „Já jsem nepřišel demonstrovat, ale mluvit s lidmi, já se nebojím. Město ještě nic nerozhodlo, zatím se jedná o variantách, kde je možné ušetřit. Národní divadlo, to přece není jen opera. A se stejným problémem se perou i v dalších organizacích, to není útok na operu, věřte mi,“ přesvědčoval. Pravda, ne příliš úspěšně.

 

 

Diskuse mezi lidmi se rozvíjela zcela spontánně. „Já to nechápu. Divadlo a filharmonie hrály i v obleženém Leningradě a tady budeme rušit soubor? Co je to za nápad?“ zlobil se někdejší náměstek primátora Daniel Rychnovský, který operu bránil i na zastupitelstvu. Akci přišel podpořit i někdejší ekonom divadla, předchůdce toho, který obvinil ředitele z plýtvání. „Je to složitější. Mzdy opravdu jsou velká finanční zátěž. Ale touto cestou bych primárně nešel, já bych radil řediteli nejprve úspory v jiných oblastech,“ tvářil se tajuplně ekonom. Kde, napovídaly transparenty kolem. „Nás v dílnách a krejčovně zůstalo jen 32 lidí, 51 již dostalo výpovědi. V takové sestavě se inscenace připravovat nedají,“ tvrdil stolař Milan Němeček. Když nebude soubor, nejsou potřeba pracovníci v dílnách, logické.

 

 

Ředitel Daniel Dvořák se k problému nevyjádřil. Nedala o sobě vědět ani nová šéfka Janáčkovy opery, profesorka Eva Blahová. Nebylo proto možné získat jejich názor. „Paní profesorka je v těchto věcech řízení a zákulisních intrik nezkušená. Ale není hloupá, divadelní provoz zná a ledacos by dokázala vymyslet. Ale ředitel nemá zájem diskutovat ani s ní ani s nikým jiným, šéfové souborů nejsou pro něho partneři,“ osvětluje situaci Jitka Zerhauová. „Ostatních souborů se škrty netýkají a herci a tanečníci mají zakázáno nás podpořit. Ale drží nám palce,“ tvrdí.
 
Protest není ojedinělý. Podporu vyjádřili další divadla, filharmonie, galerie, konzervatoř, JAMU….  Divadlo Husa na provázku má k podpisu také protestní petici. „Snížení o 20 % je pro nás úplně likvidační. Jsme malé divadlo, takže půjdeme-li cestou dílčích úspor, odstřihneme veškeré aktivity, které tvoří naši základní image. To je, jako když rozstříháme tento provázek…“ předváděl režisér Vladimír Morávek. Petici podpořil i Václav Havel a dalších 250 osobností, které byly na oslavě jeho narozenin na Provázku. „Tohle divadlo je jedinečné a mimořádné, díky jemu zná u nás každý Českou republiku a Brno. Je nekomerční, bez potřebných dotací nepřežije, a to by byla pro Brno velká ztráta,“ tvrdil Frédéric Poty, ředitel divadelního festivalu ve francouzském Avignonu, kde Provázek každým rokem hostuje a který je momentálně v Brně.
 
„My chápeme náš protest jako obranu celého brněnského kulturního života. Zcela zde chybí platforma pro diskusi, do nedávna měla Rada města Poradní sbor pro kulturu a právě teď, kdy je třeba diskutovat, ho radní zrušili, to není náhoda!“ myslí si režisér Josef Kovalčuk. „Poradní sbor pro kulturu byl jmenován na základě nominací rektorů tří vysokých škol, bylo to široké spektrum a byla tím zajištěna i spolupráce s akademickou obcí. Tahle politická reprezentace si myslí, že poradit nepotřebuje,“ konstatuje trpce někdejší rektorka JAMU, varhanice Alena Veselá.

 

 

Nicméně příprava rozpočtu nečeká a příspěvkové organizace poctivě hledají rezervy. Cesta propouštění je nastartovaná všude. Snížení mezd není reálné, pracovníci jsou již řadu let na základních platech. Proto se hledají rezervy v činnosti, energiích a údržbě. Divadlo přece nejvíc ušetří, když nehraje. Jen doufejme, že po restrikci nedojde také např. k protestu chovanců zoologické zahrady a že nevyjdou do ulic…


Mohlo by se hodit


reklama