Úvod > Novinky > Svatomartinské víno ve znamení jedniček

Svatomartinské víno ve znamení jedniček

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, Vinařský fond
Svatomartinské víno ve znamení jedniček

V pátek 11. listopadu 2011 v 11:00 hodin se podle tradice otevřou první lahve letošního vína. Tato mladá vína se na počest svátku sv. Martina označují jako Svatomartinská. Jedná se o vína z raných odrůd, vykvašená a vyčištěná.  Dají se ochutnávat jako mladá vína, se svým specifickým půvabem, vyznačují se svěžestí a primárním aromatem, typické jsou pro ně zbytky neprokvašeného cukru.

 

 

Co přinese ročník 2011?
O oblíbenosti Svatomartinského vína v Čechách svědčí i to, že se letos o značku „Svatomartinské víno“ ucházelo 125 vinařů s 435 víny, což je o čtvrtinu více než v minulém roce. 365 vínům byla tato značka udělena. Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi Svatomartinskými víny je Müller-Thurgau (96 vín), dále Muškát moravský (43 vín) a Veltlínské červené rané (23 vín). Letos můžeme vybírat mezi 80 růžovými víny. Červeným dominuje Modrý portugal (62 vín) a Svatovavřinecké (37 vín). Od 11. listopadu můžeme na trhu očekávat 2 miliony lahví Svatomartinských vín.

 

 

Legenda o sv. Martinovi aneb Svatomartinské posvícení
Nejen s vínem je spojen svátek sv. Martina. Všichni víme, že svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. V minulosti pekly hospodyně posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy. Podle tradice se v tento den uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi, konaly se dobytčí či výroční trhy a na mnoha místech se konaly i poutě, protože sv. Martin je patronem nejen mladého vína, ale i koní.

 

 

Legenda vypráví, že svatý Martin byl původně římským vojákem, který přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Protože byl velmi skromný a nechtěl novou hodnost přijmout, schoval se před vyslanci mezi hejno hus. Ty ho však svým silným kejháním prozradily. Podle jiné legendy ho prý husy rušily při kázání a on je odsoudil k tomu, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

 

 

A kam se za mladým vínem či posvícením vypravit?
Samotný Martin, i když ne svatý, pro vás připravil Svatomartinská vína na Vinici sv. Kláry. Ochutnat je můžete v 11. listopadu v 11:00 hodin. Stejný den i čas, ale tentokrát v Brně je pro vás připraven Svatomartinský košt na Náměstí Svobody. Akce probíhá pod záštitou Vinařského fondu, za vstupné 150 Kč obdržíte skleničku a 8 degustačních mincí, za které můžete ochutnat vína i svatomartinská menu brněnských restaurací. O den později se konají svatomartinské hody v Kutné hoře a celé tři dny od 11. do 13. listopadu potrvají oslavy na zámku Loučeň.
 
Svatomartinský víkend můžete prožít i v Praze, konkrétně ve Kbelích a pozadu nezůstává ani Karlštejn, na kterém se bude slavit 11. listopadu. Program na víkend je jasný a nám už nezbývá než popřát dobrou chuť a na zdraví!
reklama