Úvod > Novinky > V Brně je nejmodernější hvězdárna, planetárium a exploratorium

V Brně je nejmodernější hvězdárna, planetárium a exploratorium

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
V Brně je nejmodernější hvězdárna, planetárium a exploratorium

Na Kraví hoře vyrostla podle návrhu architekta Martina Rudiše zbrusu nová budova, neboť většina staré byla zbourána a byl zde postaven nový komplex, který skrývá nejmodernější vybavení v Evropě. Alespoň to tvrdili při jejím otevření 10. listopadu shodně Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a primátor města Brna Roman Onderka.

 

 

„Celá investice stála téměř 100 milionů korun a téměř 65 milionů bylo poskytnuto z Regionálního operačního programu Jihovýchod z fondů EU. Nejdůležitější je vedle nové budovy její moderní vybavení. Jsou tu nové astronomické dalekohledy, pro náročnější diváky bude zrekonstruován velký čočkový dalekohled, který doplní velký zrcadlový dalekohled s počítačovou navigací. Tím lze pozorovat galaxie vzdálené až desítky, ne-li stovky miliónů světelných let,“ sliboval ředitel. Zařízení pro pozorování oblohy jsou umístěna na pozorovací terase, odkud je magický pohled na denní i noční Brno a na noční oblohu.

 

 

V podzemí je úplně nové exploratorium, v přízemí je malé i velké planetárium a přednáškový sál. „Na sklonku roku 2012 dojde také k instalaci digitálního planetária, což znamená, že asi za rok budovu na tři měsíce uzavřeme. A pak se návštěvník může ocitnout přímo uprostřed vesmíru a putovat jím, nebo třeba i uprostřed lidského mozku či uprostřed planety Země, “ barvitě líčil Jiří Dušek. „Existuje v naší republice jen jeden v Praze, ale protože pokrok je rychlý, tak my ho budeme mít modernější a výkonnější,“ neodpustil si ředitel.

 

 

Astronomii dnes nelze dnes chápat odděleně, je provázána s řadou dalších přírodovědných oborů zejména z oblasti neživé přírody, proto došlo ke snaze vybudovat z hvězdárny vědecké centrum, které spolupracuje na projektech s vysokými školami a s projekty CEITEC a s Akademií věd. Laická veřejnost ovšem také dostane možnost se zde potkat s vědci, kteří zde mohou popularizovat vědecké výzkumy a odhalovat jejich smysl pro život obyčejných lidí.

 

 

Velký sál v podzemí skrývá srdce budovy, úplně nové exploratorium. Modely a úchvatné fotografie celé sluneční soustavy vyprávějí její příběh a návštěvník si v interaktivní expozici může osahat skutečné exponáty, či „roztočit“ Zemi a zjistit, proč je zploštělá. Nebo si zjistit, kolik dotyčný člověk váží a kolik současně váží na jednotlivých jiných planetách. A proč stejné krabičky od džusu jsou na každé planetě jinak těžké. Spolehlivě návštěvníka uchvátí model největší sopky ve sluneční soustavě, Olympus Mons na Marsu. Počítá se samozřejmě s moderovanými prohlídkami se školeným personálem. Renovace se dočká i přednáškový sál, ve kterém budou probíhat experimentální představení.

 

 

Další výstavou, která v prostorách hvězdárny má premiéru, se jmenuje „Neuvěřitelné Brno“, jde o promítaný pořad očima vědců, ovšem přizpůsobený laickému chápání. Příběh Brna je vyprávěn napínavě, návštěvník se dozví, že Brno bylo kdysi na dně moře, nebo že tu byl mikrokontinent, který se nacházel poblíž rovníku. Anebo, co bude s Brnem za pár stovek či milionů roků. Že technické možnosti nového prostoru budou lákat nejen vědce, ale také umělce, signalizuje již teď zájem výtvarníků, Domu umění a dokonce i brněnské filharmonie.

 

 

Na Kraví hoře už nebude otevřeno jenom v noci, ale budou se tu dít také zajímavé věci přes den. Hvězdárna bude s pořady myslet na malé i velké diváky a vstupenky na jednotlivé akce je možné objednat i rezervovat na www.hvezdarna.cz.Mohlo by se hodit


reklama