Úvod > Novinky > Papageno hraje na Kouzelnou flétnu v brněnské Redutě

Papageno hraje na Kouzelnou flétnu v brněnské Redutě

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv ND Brno
Papageno hraje na Kouzelnou flétnu v brněnské Redutě

Brněnské divadlo Reduta patří k prostorům, které vyzývají k novým projektům a neobvyklým zážitkům. Divadlo pro děti k nim jistě patří a pohádka o Kouzelné flétně, která zachrání krásnou Paminu před zlým černokněžníkem, sem jednoznačně patří. Už proto, že je jejím autorem W. A. Mozart, jemuž je divadlo Reduta vlastně zasvěceno.
 
Dětskou operu o jednom dějství napsal na motivy Mozartovy opery Eberhard Streul. Tento skladatel, režisér a dramaturg působí v Národním divadle v Mannheimu a upravil pro děti již několik oper, např. Haydnův Svět na Měsíci, Alcinu nebo Mozartova Divadelního ředitele. Se svými úpravami má u dětí i dospělých velký úspěch a díky jemu se děti stávají operními fanoušky.

 

 

V brněnské Redutě se inscenace ujal mladý inscenační tým, který si s látkou nadšeně vyhrál. Tomáš Pilař, čerstvý absolvent JAMU, je nadějným režisérem. Na jevišti je vidět, že práci se zpěváky rozumí a umí se i přizpůsobit jejich potřebám. Nadšení, s jakým interpreti přistoupili ke svým rolím, se rychle přenášelo do hlediště a oslovované děti okamžitě reagovaly, přestože premiéra 25. listopadu byla pro dospěláky a neměla tedy to správné publikum a atmosféru.

 

 

Scéna Lucie Halgašové je prostá a působí tajuplně i kouzelně. Základem je proutí, že kterého jsou stěny i stylizovaná opona. Jsou z něho i vozíčky Papagena a Papageny a jejich hnízdo, hnízdečka mají i jako ozdoby na hlavě. Kostýmy jsou barevné a odpovídají naturelu postav. Děti nejvíc zaujme čaroděj Monostatos a především Drak, tanečník s hlavou a ocasem krokodýla. Efektní je práce se světlem, kterým se vytváří iluze nebezpečí při průchodu ohněm i vodou, kterému hlavní dvojice čelí.

 

 

Opera sama je samozřejmě zkrácená, jsou vybrána a upravena stěžejní čísla a je tu i méně postav. Hlavním hrdinou a současně i popletou je Papageno, který si s dětmi povídá. V podání Davida Nykla je prostý a sympatický a hlasově přirozený. Kouzelná je Andrea Priechodská-Široká jako Papagena, pěvecky průrazná a výrazově šibalská. Tamino v podání Václava Cikánka je poněkud toporný, ale je to sympatický projev. Tereza Merklová-Kyzlinková je pěvecky vyzrálá a suverénní, herecky přesvědčivá a děti jí fandí. Petr Levíček jako Monostatos  je přesvědčivým zlosynem,  ale neváhá vložit do role komické prvky, aby se mu děti začaly smát. Královna noci se zmenšuje na postavu Dámy, která sice nezpívá svoji obávanou árii, ale vše zpočátku odstartuje a proto i tuto roli ztvárňuje představitelka Papageny.

 

 

Hudebně je opera hraná jen na klavír se vstupy celesty a samozřejmě flétny. Exceluje u klavíru mladý dirigent Ondrej Olos, který drží svěží tempo a nenechá nikde zbytečná hluchá místa. Právě tento spád a svěžest představení je zárukou, že se děti nezačnou nudit a jejich průběžné vtahování do hry udržuje jejich pozornost. Už proto, že představení je programově připraveno už pro děti od pěti let.

 

 

Partnerem inscenace se stala ZOO Brno. Na předpremiérovém workshopu pro děti 19. listopadu se děti nejen seznámily s tím, jak inscenace vzniká, ale pohrály si i s papouškem Ara ararauna, který je patronem inscenace. V Redutě tak pro děti vzniklo přitažlivé a hravé představení, které je nenásilně seznamuje s hudbou W. A. Mozarta i s operním světem.

 


Mohlo by se hodit


reklama