Úvod > Novinky > Adventním Brnem prošel průvod historických jednotek

Adventním Brnem prošel průvod historických jednotek

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Adventním Brnem prošel průvod historických jednotek

Brno se vyparádilo a vstoupilo do adventního období sebevědomě, jako každý rok. Spousta stánků, většinou s občerstvením, ale také s výrobky uměleckých řemesel. Sváteční atmosféru umocnil vánoční strom, který je prý sice o něco menší než loni, ale je nutno přiznat, že je ozdoben velmi vkusně a hezky. Vedle stromu nechybí Vánoční expres, který dělá radost malým dětem.

 

 

Všem pak dělá radost dřevěný Betlém, který je rok od roku větší a výpravnější. Jako doplněk vedle se krčí čtyři živé ovečky, které působí, že mají tak trochu strach. Není se co divit, tolik lidí a hudby. Hudba není ale stále reprodukovaná. Velké pódium pro účinkující zaplňují především děti z mateřských a základních škol, které tu ostatním kamarádům předvádějí, co umí. Je to milé a stylové.

 

 

Do této předvánoční atmosféry vpadl prvního prosince navečer průvod historického vojska. Jen málokdo věděl, oč se jedná, většina byla zmatena. Byl to propagační průvod, který měl Brňanům připomenout, že 2. prosince 1805 se nedaleko Brna odehrála nejkrvavější bitva napoleonského období. Jednotky, které se sjely na vzpomínkovou bitvu, uctily nejprve v Tyršových sadech památku generála Valhuberta, jediného francouzského generála, který zde padl.

 

 

Poté prošly náměstím Svobody na Zelný trh a položily kytičku u pamětní desky ruského generála Kutuzova na Dietrichsteinském paláci. V Denisových sadech, u obelisku, který dal císař František postavit v roce 1818 jako poděkování za ukončení napoleonských válek, pak proběhla vzpomínková akce s hezkou ukázkou, jak takové mírové usmíření také mohlo dopadnout. Společnost 1645 v čele s Radimem Dufkem se tak postarala o působivé pozvání na slavkovské bojiště.

 

 

Hezké vystoupení tu měl brněnský historik Jiří Vaněk, který připomněl nejen bitvu u Slavkova, ale především její důsledky, jež měla pro obyvatele Brna a okolních vesnic. „Spousta raněných se nevešla do špitálů, a proto se o ně staraly nejen kláštery, ale i občané. Ti měli navíc za povinnost vojáky, kteří zde zůstali, také živit. To znamenalo odvádět veškeré zásoby jídla a pití, které měli. Navíc se začaly šířit nemoci, zejména mor, ale také chřipka či jen nachlazení. Pro vysílené obyvatelstvo to znamenalo zkázu. Proto vojenské špičky opustily brzy Brno a přesunuly se do Bratislavy, tedy Prešpurku. A proto se také následně uzavřený mír mezi francouzskými a rakouskými diplomaty nejmenuje Brněnský, ale Prešpurský,“ dodal s úsměvem historik.

 

 

Tak se v Brně promíchal sváteční a pohádkový advent s připomínkou kruté akce, která se odehrála v roce 1805 rovněž v tomto předvánočním čase. Tehdy museli mít brněnští obyvatelé opravdu krušné a smutné Vánoce.  Ať jsou naopak tyto a všechny naše další vánoční svátky plné lásky a pohody!


Mohlo by se hodit


reklama