Úvod > Novinky > Soutěžíme o hobby dárek

Soutěžíme o hobby dárek

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    
Soutěžíme o hobby dárek

Ruční práce se zvolna vracejí na výsluní. Tomu napomáhá nejenom uspěchaná doba, kdy hledáme činnost, u níž si můžeme odpočinout, relaxovat, zklidnit se, ale také to, že ručně vyrobená věc je svým způsobem jedinečná, a pokud jí někoho obdarujeme, dáváme mu najevo, jak moc nám na něm záleží. A protože nápadů a tipů na různé rukodělné výrobky není nikdy dost, připravili jsme pro vás tentokrát soutěž o hardangerskou výšivku.  
 
A proč se jí říká hardangerská…  Tento poněkud krkolomný název je odvozen od Hardangerského fjordu v Norsku, odkud pochází její moderní podoba.
Historie této výšivky se ale začala psát už ve starověké Persii, odkud se rozšířila do Evropy, a to především do Itálie, kde ji tamní vyšívačky dovedly k naprosté dokonalosti.  Z Apeninského poloostrova se v 17. století dostala do Norska. Zde si ji oblíbily ženy z kraje Hardanger a dále ji rozvíjely až do současné podoby. 

 

 

My pro vás dnes máme 19 originálních návrhů soustředěných v publikaci Hardangerská výšivka, kterou vydala Euromedia Group k. s., Ikar. Kromě Norska je tato výšivka oblíbená po celé Skandinávii, ale také v Německu. Hardangerský styl staví na jednobarevných, především bílých tkaninách a bílých bavlněných přízích, hladkosti vzorů, barev a tkanin s pravidelnou plátnovou vazbou, neboť se zakládá na počítání nití. V 19 návrzích se autoři odklonili od tradiční bílé a v barevném provedení můžete výšivku uplatnit na ubrusech, stolních běhounech a polštářích. Vzory, které jsou v knize zařazeny, můžete volně přebírat a propojovat s jinými styly výšivek a vytvářet tak nová umělecká díla.
 
U každého návrhu najdete plánek poskytující jasné vodítko pro práci a různé zvláštní prvky zobrazující kresby doplněné návodem na vypracování.  
 
A jak můžete tuto krásnou publikaci získat? Stačí, když do 22. 12. odpovíte v níže přiloženém formuláři na následující otázku:      
 
Kdy letos začal advent?
A)  20. listopadu 
B)  27. listopadu
C)  4. prosince
 
Nápovědu najdete zde.

 Soutěžní otázka

1. Odpověď na otázku je:


 

 

Knihu Hardangerská výšivka vydala Euromedia Group k. s., Ikar v roce 2011.
Více informací najdete zde: http://www.bux.cz/knihy/111175-hardangerska-vysivka.htmlMohlo by se hodit


reklama