Úvod > Novinky > Adventní Vídeň láká na vánoční tradice

Adventní Vídeň láká na vánoční tradice

Rubrika: Blog    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Adventní Vídeň láká na vánoční tradice

Vánoce jsou křesťanskými tradičními svátky a Vídeň si je hýčká. Oblékla se do slavnostního, neboť vánoční trhy jsou tu mnohaletou tradicí a to nejen na centrálních místech jako je Hofburg či městská radnice, ale i v dalších lokalitách, třeba v Schönbrunnu, nebo ve starých vídeňských uličkách.

 

 

Wiener Christkindlmarkt, nebo chcete-li vídeňský trh vánočního děťátka, je především záležitostí prostoru před městskou radnicí. Jeden stánek vedle druhého nabízí přeslazené dobroty, opékané buřty, preclíky, ale především punč. V mnoha obměnách a variacích, všechny lahodné a s kompotovaným ovocem. Jahody, maliny, lesní ovoce… alkoholu není příliš a dokonce i cukru je tak akorát. Hrneček za kauci 2,50 E si můžete vzít na památku, nebo ho zase vrátit.

 

 

Před Hofburgem se na lidské hemžení s pochopením dívá Marie Terezie. Byly takové trhy už v její době? Těžko říct, ale jestli byly, tak určitě tu nebylo tolik lidí, jako dnes. V tlačenici je slyšet zmatení jazyků, ale vedle němčiny především češtinu a slovenštinu. Jídlo je tu spíš současné, dostanete hot dog i pizzu, nechybí tradiční vídeňský párek nebo opékaný buřt, vlastně wurst. Přesto, že je tu hodně lidí, není cítit ani nervozita, ani hluk. Nehraje zde dokonce ani ohlušující hudba.

 

 

Kdo hledá útulné a klidné prostředí, určitě ho najde v Schottengasse. Vedle nadace, kostela a bývalého kláštera je Altwienerchristkindlmarkt. Je tu vše nějak „gemütlich“ a domácké. Potěší i nápad, jak využít zadní stěnu plotu pro ztvárnění Betlému. Naivní, ale milé.

 

 

Atmosférou dýchá i trh na Spittelbergu. Kousek od rušné Mariahilfestrasse se skrývá kouzelné prostředí uměleckých stánků i obchůdků. Vše miniaturní, ale vždy vkusné a s uměleckou erudicí. Zaujaly repliky historických střeleckých terčů, mnohé jsou velmi vtipné. Jídlo je tu jednoduché a tradiční a opět nechybí punč. Ochutnat druhy jako Sisi nebo Mozart si málokdo troufne, ale i ty s méně honosnými názvy dostanou mlsné jazýčky do ráje.
Schönbrunn  poskytl prostor pro stánky po celém prostranství před zámkem.

 

 

Troufám si říct, že se úroveň zdejšího trhu líbí i příslušníkům bývalé císařské rodiny, přestože tu žádní nebyli přistiženi. Stánky nabízí kvalitní a vkusné předměty tradiční ruční rakouské výroby a nápadité domácí jídlo. Vynikající jsou „šunkenfleky“ i selské zapečené brambory, ovšem vrcholem kulinářských hodů byly veliké pečené horké brambory, plněné smetanou či jogurtem a přísadami dle chuti. Pečené jsou v originální viktoriánské peci z roku 1865, která je stále plně funkční a předčí konvektomat.

 

 

Trhy jsou i na dalších místech, jako u kostela Karlskirche, u Belvederu, u Staré nemocnice, na Freyungu či v Pratru, ale na zvládnutí všech a hlavně na ochutnání všech dobrot, na to by člověk potřeboval několikadenní návštěvu Vídně. Ale i za jeden den toho bylo až až a ani nevadilo, že jsme si nic nekoupili. Vždyť hlavní je přece zážitek!Mohlo by se hodit


reklama