Úvod > Novinky > Vezměte děti do divadla…

Vezměte děti do divadla…

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv ND/Pavel Nesvadba
Vezměte děti do divadla…

Zima je ideální čas pro návštěvu divadla. Nezapomeňte, že i děti mají svůj repertoár a dopřejte jim zážitkové chvíle na některé z našich předních scén. My jsme pro tentokrát vybrali Stavovské divadlo a pohádku režiséra Juraje Herze Deváté srdce…
 
Když v roce 1978 režisér Juraj Herz filmovou pohádku natočil, jistě ani netušil, že za 33 let se na ni půjde další generace dětí podívat do divadla. Lehce hororový a napínavý příběh potulného studenta Martina, komediantů Tončky (Pavla Beretová) a jejího tatínka principála, nešťastné princezny a proradného astrologa budete sledovat se zatajeným dechem.
 
Martin při svých toulkách cizími kraji narazí na Tončku s otcem právě ve chvíli, kdy je chce hejtman zatknout. Jelikož se mu Tončka líbí, rozhodne se je zachránit a přihlásí se jako nový vysvoboditel zakleté princezny Adrieny. Ta je stále záhadně unavená, jako by celé noci nespala a někde prochodila. Již osm odvážlivců se ze záchranné výpravy nevrátilo. A protože se Tončka bojí, že se jí Martin taky nevrátí, daruje mu na cestu své srdce (přívěsek), aby na ni stále myslel. Mimo Tončky mu při jeho nelehkém úkolu vydatně pomáhá i hodný šašek v podání výborného Ladislava Mrkvičky.

 

 

Za zakletím Adrieny stojí zlý a zkažený astrolog Aldobrandini. Ten si chce vyrobit elixír věčného mládí a potřebuje k tomu devět mladých a odvážných srdcí. Osm jich již získal a teď si dělá zálusk také na to Martinovo. Jak to nakonec dopadne? Jestli Martin zachrání princeznu i své srdce a jestli si vezme za ženu Adrienu nebo Tončku? Na to už musíte přijít sami, v divadle. Jen musíme upozornit, že máte-li rádi Františka Němce, budete ho jako Aldobrandiniho z duše nenávidět.

 

 

K příjemnému sledování příběhu napomáhají i jímavé tóny hudby z notové osnovy Petra Hapky (původní hudby k filmové pohádce) a krásná a velmi funkční scéna Šimona Cabana.
Různé přeměny a přestavby (především v Síni času a podzemní říši) nás doslova uchvátily, stejně tak krásné loutky Václava Krčála.
 
A možná budete mít štěstí jako my a vyberete si reprízu, kde bude hlavní roli Martina hrát Igor Orozovič, člen Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Tam není třeba jeho herecké umění vůbec představovat, v Praze ho diváci mohou (mimo právě Devátého srdce) potkat především díky autorskému kabaretu Cabaret Calembour. Jeho Martin je poctivý, skromný, plný lásky a pochopení. A za záchranou Adrieny se vydává bez bázně a hany, jako pravý kavalír.

 

 

Jelikož jsme do děje uvedeni pomocí loutkového divadla (v roli principála velmi příjemný Vladimír Javorský), nedají nám autoři zapomenout ani v úplném závěru a divákům se tak vlastně klaní tři lidé a zbytek loutek.
 
Deváté srdce vás jednoduše chytí za srdce, nebo aspoň nás chytilo.

 

 

DEVÁTÉ SRDCE, Juraj Herz, Jan Drbohlav, Josef Hanzlík
Hrají: Igor Orozovič/Radúz Mácha, Lucie Žáčková, Ladislav Mrkvička, František Němec, Pavla Beretová, Vladimír Javorský, David Matásek, Jan Hartl, Filip Rajmont, Petr Motloch, Jan Novotný, Rudolf Stärz, Alexej Pyško, Radúz Mácha/Filip Kaňkovský
Režie: Juraj Herz
Loutky: Václav Krčál
Stavovské divadlo (
www.narodni-divadlo.cz)


Mohlo by se hodit


reklama