Úvod > Novinky > Nový rok 2012 začal v Brně v duchu Járy Cimrmana

Nový rok 2012 začal v Brně v duchu Járy Cimrmana

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a Filharmonie Brno
Nový rok 2012 začal v Brně v duchu Járy Cimrmana

Hodně zdraví, štěstí a dobré nálady v roce 2012! Tak nějak by se daly shrnout akce, které provázely první den v novém roce. Kdo nechtěl, nemusel vyspávat a mohl se zapojit již od rána. Tradiční cyklistický závod začal v deset hodin na náměstí Svobody a účastníci se sjížděli v cíli u přístaviště, kde si připili na zahájení dalšího roku.
 
Hned poté se nad Brnem z věže Staré radnice ozvaly fanfáry Moravských žesťů, aby to brněnské poledne, které je v jedenáct hodin, uctily v barokním stylu. V okolních ulicích je poslouchaly davy lidí, neboť v průběhu let se akce těší čím dál většímu zájmu.

 

 

V pět odpoledne v sále Besedního domu přivítalo nový rok Moravské klavírní trio se svými hosty. Pěvci Miki Isochi z Japonska, Jiří M. Procházka a Iveta Jiříková vytvořili spolu s triem a se sdružením Pěstounských rodin na benefičním koncertu skvělou náladu.

 

 

V šest hodin večer byla nad Brnem mlha a zmizel Špilberk. Přesto tam pořadatelé odpálili ohňostroj, který bylo slyšet, cítit, ale nebylo vidět! Lidé odcházeli ze všech míst, kde je možné ohňostroj sledovat zklamáni a s tím, že jsou to statisíce doslova vyhozené do vzduchu.
 
Večer v Janáčkově divadle se konal již tradiční Novoroční koncert v podání Filharmonie Brno, kterou řídil její šéfdirigent Aleksandar Markovič. Obsahově byl tentokrát koncert velmi netradiční. Dramaturgie večera přinesla po vzoru Vídeňských filharmoniků Straussovský program. Ovšem díky triu hostujících umělců, Sebastianovi Gürtlerovi na housle, Tommasovi Huberovi na akordeon a zejména Georgu Breinschmidovi na kontrabas, vytvořili filharmonici specifickou atmosféru.

 

 

Obecenstvo se totiž poprvé dovědělo, že hudební klan Straussů vykořisťoval svého nejmladšího a také nejnadanějšího člena Ivicu, který vymyslel všechny slavné hudební nápady a jeho povedení bratříčci mu je prostě ukradli. Ale díky právě Georgu Breinschmidovi se ještě nějaké zapomenuté skladby našly a mělo je možnost slyšet i brněnské publikum. Protože Ivicu kopírovali i zakladatelé první vídeňské školy, jako třeba Schönberg, objevily se i skladby disonantní a v neobvyklých taktech.
 
Večerem provázela moderátorka a herečka Veronika Kloubková, která se ujala tlumočení. Realizátoři nedomysleli, že tímto se neúnosně prodlouží mluvené pasáže, které u hudebníků sklouzly do estrádního pitvoření. Večer s vídeňským Cimmermannem byl nápad svěží, s obdivuhodně perfektním technickým i muzikantským provedením, jen nezapadl do slavnostní nálady a byl těžko stravitelný především pro starší konzervativní brněnské publikum. Škoda, že situaci nezachránila alespoň závěrečná skladba v noblesním vídeňském stylu, která by do nového roku publikum pohladila po duši.

 

 

Poprvé po létech nebyla pro návštěvníky ani již tradiční novoroční číše vína, i když by stála ani ne desetinu nákladů, které stál neviditelný ohňostroj. Do první noci nového roku tak odcházeli lidé spíše s rozporuplnými pocity. Jen doufejme, že další dny přinesou náladu radostnější.


Mohlo by se hodit


reklama