Úvod > Novinky > Pomeranče a jablka v jedné přepravce

Pomeranče a jablka v jedné přepravce

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Ljuba Krbová
Pomeranče a jablka v jedné přepravce

Může to znít jako nějaký kulinářský nebo zahrádkářský recept, ale chceme vás opravdu pozvat do divadla, tentokrát do Strašnického. A proč do recenze pleteme ovoce? Protože právě k tomuto ovoci přirovnávají pánové ve hře Testosteron muže a ženy.
 
Obě představení k sobě tak nějak patří. Ne jen tím, že se v nich dozvíte leccos zajímavého (a třeba i nového) o obou pohlavích, ale také jednoduchou scénou Milana Davida a velmi decentními kostýmy Tomáše Kypty. A samozřejmě osobou režiséra, pod inscenacemi je podepsán Vojtěch Štěpánek.

 

 

Testosteron nás zavede na svatební hostinu, která se až tak nevyvedla, protože svatba se vlastně vůbec nekonala. Nevěsta u oltáře řekla, že miluje jiného. Zhrzený ženich (Jan Zadražil), jeho kamarád (Jaromír Nosek), otec (Jan Novotný) a bratr (Petr Jeništa) se tak sejdou u prostřeného svatebního stolu s jedinou myšlenkou – ženský jsou kurvy. Sestavu doplňuje zapálený novinář (Jan Hofman), lehce letargický kytarista a kamarád nevěsty (Vojtěch Štěpánek) a číšník, lamač dívčích srdcí (Jiří Racek).

 

 

Když se ženich Kornel vzpamatuje z prvotního šoku, začnou pánové rozvíjet rozličné teorie o ženách i proti nim, vyprávět si o svých milostných úspěších i pádech, malinko poodkryjí roušku svádění a něco ze svého způsobu myšlení a uvažování. K čemu nakonec dojdou? A dojdou vůbec k něčemu? To už vám samozřejmě neprozradíme, ale slibujeme, že se od srdce zasmějete, možná i několikrát chápavě pokýváte hlavou a divačky, tedy dámy, si jistě rády užijí příjemnou hodinu a půl s ryze mužským obsazením inscenace.

 

 

Abychom nebyli nespravedliví a nikoho neopomněli, musíme prostě říci, že všichni herci jsou ve svých rolích vynikající!
 
A co to jsou ta P.R.S.A., ptáte se jistě. Zajímavě nazvaná hra je prakticky protipólem a odpovědí na Testosteron. Ocitáme se na velmi obdobné scéně, tentokrát se setkáváme s matkou (Eva Režnarová), dcerami – učitelkou (Iva Pazderková) a studentkou (Kristýna Leichtová) a jejich babičkou, jubilantkou (Eva Lecchiová).

 

 

Ani tato rodinná oslava se však právě nepovedla, protože matka se při objednávce překlikla a objednala hostinu smuteční a ještě spoustu jiných, zcela nesmyslných, věcí. Když se pak k již představeným přidá ještě teta (Ivana Wojtylová) a vnese svou trošku do mlýna, dámám rázem pokažená oslava vůbec nevadí. Rozhovoří se o svých životech, těhotenstvích, prvním i posledním sexu, a ač to zní divně také o příletu mimozemšťanů.

 

 

Jejich rozhovory okoření též po většinu času tichý, ale velmi důležitý muž ve hře – zaměstnanec cateringové firmy Honza. Odletí oslavenkyně s mimozemšťany? Je otec ve vývoji dítěte vůbec důležitý? Víte, jak se cvičí pánevní dno? Jestliže ne, skvělá, řízná a vtipná P.R.S.A. jsou tu právě pro vás.

 

 

Testosteron i P.R.S.A. rozhodně stojí za vidění. A nejlépe uděláte, když na dva večery půjčíte děti babičce a vyrazíte si i s partnerem.
 
Malé upozornění na závěr – Testosteron není úplně vhodný pro mládež do 18ti let!
 
Testosteron, Andrzej Saramonowicz
Hrají: Jan Novotný, Jan Zadražil, Jiří Racek, Jan Hofman, Petr Jeništa, Jaromír Nosek, Vojtěch Štěpánek
Režie: Vojtěch Štěpánek
 
P.R.S.A., Eugeniusz Szybal
Hrají: Eva Režnarová, Eva Lecchiová, Kristýna Leichtová, Iva Pazderková, Ivana Wojtylová, Jan Zadražil/Jaromír Nosek/Petr Jeništa
Režie: Vojtěch Štěpánek
 
Strašnické divadlo (www.strasnickedivadlo.cz )


Mohlo by se hodit


reklama