Úvod > Novinky > Messel on Tour v Brně – reportáž stará 47 milionů let

Messel on Tour v Brně – reportáž stará 47 milionů let

Rubrika: Blog    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a MZM
Messel on Tour v Brně – reportáž stará 47 milionů let

Před 47 miliony let došlo ve spolkové zemi Hesensko, u severních výběžků pohoří Odenwaldu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, ke katastrofické události. O jejích důsledcích podává působivou reportáž výstava v Etnografickém muzeu v paláci U šlechtičen v Brně, které je součástí Moravského zemského muzea.
 
Dnes uzavřený povrchový důl, kde se od roku 1885 do roku 1971 těžily živičné břidlice, je nazýván paleontologickými Pompejemi. Díky mimořádným fosilizačním podmínkám jsou na zkamenělinách zachovány i ty nejjemnější struktury včetně obsahu žaludku, zbytků tkání, peří ptáků, blanitých křídel netopýrů či srsti savců. Od roku 1995 je zde chráněná oblast UNESCO.

 

 

Co se vlastně tehdy stalo?  Došlo k obnovení aktivity tektonických zón a následné sopečné exploze po sobě zanechaly krátery, z nichž jeden se stal dějištěm messelského příběhu. Kráter postupně zaplavila voda a vzniklo rozsáhlé jezero. Poblíž místa výbuchu byla vegetace téměř zcela zničena, ale v  tropickém klimatu se rychle obnovila. Jezero se stalo domovem mnoha živočichů, stejně jako sousedící deštný prales. Proces, při kterém docházelo k rozkladu odumřelých organismů, odčerpával životodárný kyslík z jezerních vod. Důsledkem toho se staly hlubší vrstvy jezera jedovatou pastí.
 
Jezero bylo zcela odříznuto od přítoků vysokým kráterovým valem, a tak se do něj nedostávalo příliš okysličené vody z okolí. Během několika stovek tisíců až jednoho milionu let řasy, houby, rostlinné zbytky a části jílů vytvořily na dně jezera bahno, ze kterého vznikly živičné břidlice s pozůstatky živočichů a rostlin. Lokalita dnes představuje jedinečný fosilizovaný archív eocenního života před 47 miliony let.

 

 

„Jedná se o unikátní výstavu jak po stránce stáří informací, tak po stránce prezentační. Brno je prvním místem východního bloku, kde se výstava koná a současně posledním městem, kde ještě bude možné exponáty vidět. Pak už budou jen součástí expozice v hessenském Darmstadtu pod ochranou UNESCO,“ prozradil ředitel muzea Martin Reissner.
 
„ Je tu 125 originálů, jsou tu dokonale zachované kostry ryb, žab, ještěrek, krokodýlů, hadů, želv, mnoha druhů ptáků a savců. Dokonalé kostry předků vydry, mravenečníka, lemura, primáta, tapíra, prakoně a dalších, kteří vyhynuli ještě do konce třetihor, jsou tu perfektně zachovalé,“ prozrazuje Růžena Gregorová, kurátorka výstavy. „Výstava doplňuje osnovy a dokonce i přednášky na univerzitě. Jsou tu například všechna raná evoluční stadia vývoje koně jako učebnicového příkladu Darwinovy evoluční teorie,“ dodává kurátorka.

 

 

Bonbónkem na závěr výstavy je možnost jejího pokračování v ZOO Brno, se kterou má muzeum v tomto případě domluvenou spolupráci. Tady si návštěvníci mohou prohlédnout současné potomky prehistorických prarodičů. Muzeum také připravilo ve spolupráci s Dětským muzeem MZM k výstavě bohatý doprovodný program. Součástí výstavy bude odborný výklad pro školní skupiny a připravena je i výtvarná soutěž pro školáky.
Prehistorickému tématu sluší prezentace nejmodernější technikou 21. století.

 

 

Technologie QR Code pochází z Japonska. QR kódy dokážou spojit svět reálný se světem virtuálním prostřednictvím QR čtečky a informace zakódované v QR kódu. Pro čtení QR kódů je nutné mít mobilní telefon či jiné „chytré“ zařízení s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou QR kódů. Pro prohlížení odkazů webových či mobilních stránek je nutností aktivované připojení k internetu. Použití je pak velice snadné. Pro užití QR kódu ve výstavě  QR kód při vstupu do výstavy spustí přes odkaz na stránky MZM speciální aplikaci pro mobilní zařízení,  multimediálního průvodce. Stejná aplikace bude na jednom stanovišti výstavy na PC s dotykovou obrazovkou, v mobilním zařízení ji ale bude mít návštěvník neustále u sebe. Tuto aplikaci se také návštěvník bude moci stáhnout do vlastního mobilního zařízení a prohlédnout si i kdykoliv později.

 

 

„Pro budoucí využití těchto nových zařízení, jako jsou smart telefony, tablety a smart přehrávače a technologií v rámci MZM, počítáme s postupným rozšiřováním v podobě speciálních aplikací pro jednotlivé platformy. Nejdříve pro iOS, dále i pro Android i Windows Phone,“ uvedla tisková mluvčí muzea Eva Pánková. Tak se spojila prehistorie s nejmodernější technikou, která oslovuje právě tu generaci, pro kterou je především výstava nejsdělnější.Mohlo by se hodit


reklama