Úvod > Novinky > Nebuďte Ohroženými druhy, ale užijte si je!

Nebuďte Ohroženými druhy, ale užijte si je!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: novascena.cz
Nebuďte Ohroženými druhy, ale užijte si je!

Půltuctu jedinečných lidí, reklamní průmysl, boj proti nadnárodním koncernům i rozličné podoby lásky... to vše najdete v představení Ohrožené druhy na Nové scéně.
 
Ohrožené druhy jsou novou hrou Petra Zelenky, kterou tentokrát nastudoval s herci Národního divadla v Praze. Po zhlédnutí jsme nějakou dobu přemýšleli, proč se vlastně hra jmenuje takhle... Kdo nebo co jsou ony druhy? A jak se jimi postavy stanou nebo staly? Názor si asi každý musí nakonec udělat sám...

 

 

Seznamte se s Jiřím Čejkou (Jiří Štěpnička), uměleckým fotografem a mužem pevných zásad. Od přátel si nechává říkat Jeremy. Nikdy by nedělal žádnou komerci, ale nakonec je umluven a rozhodne se natočit reklamu na nový lék. Lidé z agentury tvrdí, že jeho negativní postoj ke komerci představuje určitou komerční hodnotu, a tak je postupně pohlcen světem reklamního průmyslu. Ale nebojte se, další události mu otevřou oči. Zjistí, že podlehl sebeklamu a chvastounství a vše dopadne úplně jinak.
 
Jana (Miluše Šplechtová), Jeremyho žena, je zpočátku svému muži plně oddána a rozhodnuta bránit ho před celým světem. Ale kvůli nadšení z nového léku a přítomnosti sympatického, vlivného Jana (Igor Bareš) se s Jiřím rozhádá a opustí ho. Navíc je velmi nešťastná z toho, že nemají děti.

 

 

Jan je Jeremyho spolužák a vysoce postavený muž v nadnárodní farmaceutické společnosti, který moc dobře ví, jak je nebezpečné definitivně překročit hranici toho, co společnost ještě může přijmout a co už ne. Svou karmu si napravuje podporou svého přítele Hanky (Michal Kern) a také exempláře mloka skvrnitého v ZOO. Hanka je vyléčený narkoman, který našel u Jana svůj přístav a zachránce. Živí se vystupováním v kabaretu a zpíváním písniček Marty Kubišové. Rád by se Martě co nejvíc přiblížil a podepsal taky nějakou „chartu“. Definitivně svou chartu najde, spolu s Jiřím a zaměstnanci reklamní produkce, v boji s farmaceutickou firmou za zákaz prodeje již zmíněného léku.

 

 

Pavel (Jan Dolanský) s Evou (Sabina Králová) jsou zprvu bezcitní a tvrdě jdou za svým cílem získat pořádný reklamní kšeft, ale postupně, také díky Jeremymu, zjistí, jak moc se mýlili.
 
Šestice lidí. Jejich životy se protnou díky jedné pilulce. Jsou pevně zakotveni ve svých životech, ale postupem času vytrženi a semleti společností. Již nikdy nejsou stejní, nebo... Zůstane Jiří i nadále fotografem? Koho bude Jana milovat? Kde najde Pavel své uplatnění? Usmíří se Jan s Hankou? No, nezjistíte to, dokud se nepůjdete na Ohrožené druhy podívat.

 

 

Představení nás zaujalo nejen chytrým a vtipným textem, ale také zajímavou scénou a přiléhavou hudbou. Všichni protagonisté lehce proplouvají svými rolemi a velmi snadno jim uvěříte, že se ocitli v situacích, o kterých hrají.
 
Jediné, co se nám vůbec nepodařilo zjistit, je, proč se Hanka jmenuje právě tak. Doufáme však, že to třeba zjistíte vy. Takže, jestliže se rádi zamyslíte nad životem, dobře se pobavíte a zasmějete, vyrazte mezi Ohrožené druhy Petra Zelenky.
 
Za zmínku v neposlední řadě rovněž stojí, že hra byla nominována na Cenu Alfreda Radoka za českou hru a rozhodně si nominaci zaslouží!

 

 

OHROŽENÉ DRUHY, Petr Zelenka
Hrají: Jiří Štěpnička, Igor Bareš, Miluše Šplechtová, Sabina Králová, Jan Dolanský, Michal Kern, Václav Bouška
Hudba: Michal Novinski
Režie: Petr Zelenka
Nová scéna (
www.novascena.cz)


Mohlo by se hodit


reklama