Úvod > Novinky > Fašank bude i v Brně!

Fašank bude i v Brně!

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a souboru Šafrán
Fašank bude i v Brně!

Konec masopustu, začíná příprava na velký půst před Velikonocemi. Proč tomu tak je, jsme vám psali v nedávném článku. Teď vás pozveme do Brna, kde se 21. února fašank, jak se na Moravě masopustu lidově říká, koná již potřetí. Má tedy našlápnuto na hezkou tradici...

 

 

 

Slovácký soubor Šafrán, který je pořadatelem celoměstské akce, existuje již 63 let a zaměřuje se na folklór z oblasti Slovácka, zejména z oblastí Horňácka a Kopanic. Jeho spolupracovníky nebyli nikdo menší, než Boženka Šebetovská, Jožka Černý či Jožka Severin a také lidový vypravěč Zdeněk Galuška. Dnes sdružuje nadšence všech věkových kategorií, včetně nejmladšího dorostu a jejich domovskou scénou je brněnské předměstí Obřany.  Hudební složku obstarává cimbálová muzika Sylván s primášem Jiřím Lederem.

 

 

Brněnského fašanku se zúčastní i další folklorní soubory jako Bohunická chasa, brněnský Valášek, Javorník, skupina z Komína, soubory Lučina, Májek, Slovácký krúžek a cimbálové skupiny. Nebude chybět ani Vojenský umělecký soubor Ondráš, takže dobré muziky bude všude plno a bude veselo.

 

 

Letošní třetí ročník zahájí na náměstí Svobody náměstek primátora Robert Kocián předáním práva starostovi Šafránu. A pak se po městě rozeběhnou „fašančáři“ a zastaví se v Paláci šlechtičen, kde je i další účastníky pohostí Etnografické muzeum. Na Zelném trhu je zastávka v Dietrichsteinském paláci, kde je hostitelem Moravské zemské muzeum a nebude chybět ani zastávka na Staré radnici, kde je hostitelem Turistické informační centrum.

 

 

Kdo se fašanku chce zúčastnit, měl by mít masku, bez toho to není ono! Hlavně děti budou určitě stát o to, aby je na náměstí Svobody namalovaly maskérky, ale jsou vítány i masky vlastní. Protože soutěž masek nebude chybět! Masky se budou losovat na Náměstí Svobody od 17.50 hodin a po vyhlášení nejhezčích masek bude přestávka na přesun. Proč?

 

 

Protože to hlavní přijde až večer. Fašanková veselice v Dělnickém domě v Juliánově na Jamborové bude, jak jinak, s pochováváním basy. Proč vlastně? „Je to symbolická záležitost, pohřeb marnotratníka, provázený výčtem jeho hříchů, s veselicí na márách, s plachtou a věncem a nebude chybět ani farář. Pochováním basy přestává veškerá legrace a končí muzika,“ vysvětlil Stanislav Jelínek, starosta souboru Šafrán.

 

 

A proč 21. února, vždyť je to úterý? „Je to pravda problém, fašankové veselí je lépe mít v sobotu a na neděli se vyspat, “ směje se starosta. „Však také v soboru 18. února jsou fašanky téměř na všech brněnských předměstích, i my to tak v Obřanech máme. Jenže to úterý 21. je ten správný den, to je konec masopustu. Následuje totiž Popeleční středa, kterou začíná čtyřicetidenní půst. A tu úterní akci děláme především s ohledem na děti a na obyvatele Brna, abychom jim připomněli dávné tradice,“ dodává. A těší se, že lidé přijdou se poveselit a že centrum města zase bude žít navzdory sněhu i mrazu.Mohlo by se hodit


reklama