Úvod > Novinky > Žena v černém třikrát jinak...

Žena v černém třikrát jinak...

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto/Video: Metafora, EEAP
Žena v černém třikrát jinak...

Málokdy se vám poštěstí to, co můžete zažít na kulturní scéně těchto dní. Máte totiž jedinečnou šanci prožít jeden příběh ve třech rozličných podobách.
 
Když Susan Hillová svou novelu během jedněch letních prázdnin psala, jistě tehdy netušila, jakého úspěchu se kniha dočká. V roce 1989 se útlé knížky chopil herec a spisovatel Stephen Mallatratt a upravil ji na neméně zajímavou divadelní hru pro londýnský West End (kde se hraje dodnes) a nyní si duchařský příběh vybrali ke ztvárnění i filmaři.
Abychom opravdu ochutnali ten výjimečný pocit trojího provedení, přečetli a zhlédli jsme pro vás všechny tři verze.

 

 

Příběh nás zavede do Anglie starší doby, ale vlastně do bezčasí. Ovdovělý právník Arthur Kipps je šéfem vyslán uspořádat pozůstalost klientky, Alice Drablowové, která žila na odlehlém venkově, v domě u Úhořího močálu. Na venkově najdete vše, co byste tam čekali - neprostupné močály, zasmušilé sousedy, atmosféru starých sídel a hlavně všudypřítomnou mlhu.
 
Zprvu snadně vypadající úkol se ale záhy Arthurovi změní v děsivou a vleklou noční můru. A to ve chvíli, kdy poprvé spatří podivnou dámu v černém...
Abychom vás nepřipravili o překvapení, nemůžeme už o moc víc prozradit. Snad jen to, abyste se do čtení pouštěli v dobře osvětlených a uzamčených místnostech. A po ruce mějte teplý a voňavý hrnek čaje (nejlépe anglického). Protože se opravdu, ale opravdu budete bát!
 
Než zjistíte, kdo vlastně ona žena je, co po Arthurovi chce a jak nevratně jeho život ovlivnila, může se dokonce stát, že si uděláte nedobrovolnou manikúru.

 

 

U filmu si dobře osvětlené místnosti asi nezajistíte, proto mějte raději po boku někoho blízkého...
Režisér a scenáristka, zřejmě ve snaze děj knihy trochu zpřehlednit, diváka malinko připravili o některé momenty překvapení a udivené výkřiky „Ahááá!“, ale i přesto je film velmi dobře a napínavě vystavěn. Již od prvních minut vám zaručeně poleze mráz po zádech a neopustí vás až do titulků. Některé citlivější divačky prý z filmu neviděly ani půlku, protože měly hlavu schovanou v dlaních. Pokud půjdete na film po přečtení novely, nebuďte překvapeni některými pozměněnými či přidanými scénami a také koncem. To už tak asi k adaptacím patří.

 

 

Daniel Radcliffe se své v podstatě první velké role po éře Harryho Pottera zhostil se ctí a hereckým umem. S prakticky němou rolí si hraje do nejmenších detailů a mnohdy až z jeho výrazu poznáte, že něco vážně není v pořádku. Z nešťastného a uťáplého právníčka se stane hrdinou bez bázně a hany, aby se pak bez problému vrátil do role otce a chápavého přítele.

 

 

A aby byl výčet kulturních nabídek kompletní, můžete vzít svou drahou polovičku (sami rozhodně nechoďte!) a vyrazit na Komorní Fidlovačku. Inscenace dle textu Stephena Mallatratta je koncertem pro dva herce. Zdeněk Maryška i David Hák drží diváky ve stálém a narůstajícím napětí a provádějí nás Arthurovým příběhem se zaujetím a grácií.
 
Autoři divadelní verze se mnohem více drží původního textu knihy, což hře jen a jen přidává na bodech. Díky scéně a prostoru komorního sálu se diváci prakticky stávají součástí děje. Navíc si jistě užijete i hudbu z pera režiséra Ondřeje Brouska. A jestli si myslíte, že budete na divadle ušetřeni tajemného přízraku, není tomu tak… Ale více už si opravdu necháme pro sebe, abyste se měli na co těšit.

 

 

 

Žena v černém Susan Hillové, ať už v jakékoliv podobě, vás vyděsí, pobaví, ale taky donutí přemýšlet... O životě, spravedlnosti a věcech mimo naše tradiční chápání.
Navíc je skvělou ukázkou klasického hororu a udělá radost všem milovníkům děl A. C. Doylea či Daphne du Maurier. Snad vás, stejně jako nás, také žádné ze zpracování nezklame!
Ještě doporučujeme dodržet postup „kniha-film-divadlo“ a teď už se hezky bojte!
 
ŽENA V ČERNÉM, Susan Hillová
kniha: nakl. Metafora, www.metafora.cz
film: EEAP Film Distribution CZ-SK, www.eeap.cz, www.womaninblack.com
divadelní hra: Komorní Fidlovačka, www.fidlovacka.cz


Mohlo by se hodit


reklama