Úvod > Novinky > Na Jánský vršek se vrací dračí vejce

Na Jánský vršek se vrací dračí vejce

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: O. Malina
Na Jánský vršek se vrací dračí vejce

Legendární dračí vejce se po 400 letech vrátí s velkou slávou na Jánský vršek. Podle legendy mělo být dračí vejce zakopáno v Jánské ulici 8 a drak se z něj má vylíhnout za 1000 let. V žádných záznamech se však nikdy neuvádí, odkdy že se oněch 1000 let počítá, a tak vyklubání draka hrozí i nehrozí každou hodinu.
 
Zmíněné vejce se na konci 16. století, údajně za pomoci alchymisty Edwarda Kelleyho, který si nedaleko od vejce koupil dům, dostalo tajně až do Rudolfínských sbírek, s nimiž následně opustilo Prahu za vpádu švédských vojsk. Několik staletí pak bylo vejce tajně uchováváno ve Švédsku, které se jej nyní k Rudolfínskému výročí rozhodlo vydat zpět do Čech. Podle neoficiálních zpráv může jedním z důvodů být nepatrná prasklinka, která se nedávno objevila ve skořápce a vyděsila severské vědce.
 
V současné době je vejce uchováváno v pancéřovém sejfu nejmenované banky a bude s velkou slávou převezeno zpět na Jánský vršek, kde se stane součástí sbírek Muzea alchymistů a mágů staré Prahy až do vylíhnutí draka. K převozu byl zvolen přestupný den, tedy den, jaký se vyskytuje jednou za čtyři roky, a jako náhrada za čtvrtiny dnů z hlediska dračích smyslů neexistuje. Proto v tento den nehrozí vyklubání draka a naopak pro alchymisty je to den s magickým nábojem číslice 4, značící 4 živly, 4 světové strany i 4 roční období.

 

 

Průvod s dračím vejcem

Vozík s dračím vejcem vyjede v 18:00 od Prašné brány, kam vejce přímo ze sejfu donesou pracovníci bezpečnostní agentury LAB. Ta také zajišťuje bezpečný průjezd vozu Prahou. Jedinečnost události dokládají i informace, že se převozu zúčastní i pražský ponocný Sluníčko, chybět nebudou pražská strašidla, která uvítají předmět z pražských pověstí zpět v Praze a samozřejmě i zástupci světa alchymistického.  
 
Průvod povede trasou Královské cesty, která je určena pro významné události, mezi něž návrat dračího vejce do Prahy jistě patří. Cestou se pak diváci dozvědí vše o historii vejce a jeho sepjetí s Prahou. Vzhledem ke zvýšenému výskytu strašidel lze očekávat velice bujaré veselí a není vyloučeno, že mezi strašidly uvidíte i čerta plivajícího oheň po vzoru draků.
 
Průvod protne několik historických míst: Staroměstké náměstí, kde došlo k popravě 27 českých pánů, Karlův most kde Švédové zažili perné chvilky, než se zmocnili vejce, ale i Malostranské náměstí spjaté s legendou o patronovi české země sv.Václavovi.
 
Přibližně v 19:15 dorazí průvod na Jánský vršek 8, kde ve dvoře domu U osla v kolébce bude připraveno vaječné občerstvení a samozřejmě i drobný kulturní program. Pro účastníky průvodu pak bude návštěva Muzea alchymistů a mágů staré Prahy se speciální dračí slevou. Oslavy Rudolfínského výročí v muzeu věnovaném především době Rudolfínské tak budou prohlášeny za zahájené.reklama