Úvod > Novinky > Malíř Bohdan Lacina by oslavil sto let

Malíř Bohdan Lacina by oslavil sto let

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Malíř Bohdan Lacina by oslavil sto let

Rodák z Vysočiny Bohdan Lacina, byl výraznou uměleckou osobností Brna ve dvacátém století. Hledal se v nelehkých dobách, zažil první republiku i okupaci, poté demagogii komunistů. Přesto se mu podařilo vytvořit dílo, které uchvacuje silou výpovědi a pravdivostí výrazu.

 

 

Výstava na Špilberku, která byla zahájena 23. února a potrvá do 6. května 2012, byla připravena ke stému výročí narození malíře a mapuje jeho umělecký vývoj. Od surrealistické tvorby ve třicátých letech, přes léta válečná i padesátá, kde jeho obrazům dominovaly potemnělé tóny. Pak se na nějakou dobu odmlčel, tím se vyhnul nutnosti vyrovnat se s dogmaty realistického socialismu. K malbě se vrátil až zase koncem šedesátých let, kdy se celková společensko- politická situace uvolňovala. Nacházel svoje autentické vyjádření, jeho malby se prosvětlily a stal se z něho významný kolorista, který obohatil svůj výraz o symbolické prvky.


bez názvu 1944

 

 

„Bylo to pro něho těžké, začít se zase hledat ve zralém věku. Hodně pochyboval a zval si přátele, aby mu pomohli najít ten pravý výraz. Hodně se u něho diskutovalo, ale ještě víc se jen tak mlčelo, aby mohly mluvit obrazy,“ prozrazoval malířův přítel, historik umění a tvůrce výstavy Jiří Hlušička atmosféru v malém umělcově ateliéru na České. Podařilo se mu dát dohromady díla, která jsou umístěna nejen v depozitáři Špilberku, ale i v Moravské Galerii, a rovněž díla ze soukromých sbírek, včetně sbírky rodiny. Je tu možné najít jeho grafiku, pastely i malbu.


Jiří Hlušička

 

 

„Základním inspiračním zdrojem Lacinovým bylo lidské bytí a vše, co přináší. Proto maloval obrazy figurální, stejně ale i krajinu své rodné Vysočiny. Opět po svém, nikdy se nezařadil mezi krajináře. Inspirovala ho hudba, snažil se štětcem vyjádřit nejen pocity, které rozeznívá, ale i to, co je za nimi. Inspiračním zdrojem mu rovněž dokázala být i oblast matematicko-fyzikální,“ vysvětloval autor výstavy Jiří Hlušička.


Vesnický pohřeb1962

 

 

Na vernisáži výstavy byla symbolicky pokřtěna výpravná monografie, kterou k malířovu výročí připravil jeho přítel a výtvarný historik Jiří Hlušička a vydalo Nakladatelství Masarykovy univerzity v Brně. Rozsáhlá obrazová a textová dokumentace obsahuje i celkový soupis malířského a grafického díla. Jsou tu svědectví přátel i vzpomínky na umělce, který význačně spoluutvářel umělecký svět nejen Brna.


Triumf smrti 1937

 

 

Lacinovo celoživotní pedagogické působení ocenila i Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, kde působil na katedře výtvarného umění a pak přešel na fakultu filosofickou, na katedru dějin výtvarného umění. Sochař Jiří Sobotka vzdal hold vytvořením pamětní desky, která byla slavnostně odhalena v den vernisáže v budově Pedagogické fakulty na Poříčí. Text na desce je poetický i realistický zároveň:
„ Malíř Krajiny blanokřídlé Bohdan Lacina (15. 2. 1912 – 6. 7. 1971) působil v této budově na katedře výtvarné výchovy v letech 1956-1962.“


Ikarská pieta 1970

Krajina ohýnků 1962


Mohlo by se hodit


reklama