Úvod > Novinky > Gregor Johann Mendel jezdí šalinó přes Mendlák

Gregor Johann Mendel jezdí šalinó přes Mendlák

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a www.mendelmuzeum.muni.cz
Gregor Johann Mendel jezdí šalinó přes Mendlák

Koncem února zažilo Mendlovo náměstí nezvyklou aktivitu. Na točně tramvaje se shromáždili zvědavci, fotografové, novináři i představitelé Masarykovy univerzity a Mendelova muzea. Zahájili tu letošní opulentní akci k výročí největšího Brňáka, otce genetiky, Gregora Johanna Mendela.

 

 

Před 190 lety, přesně 20. července, se narodil v Hynčicích na severní Moravě v rolnické rodině. Vystudoval v Olomouci filosofický ústav, pak se teprve stal novicem v augustiánském klášteře, vystudoval teologický ústav, ale navštěvoval také přednášky o zemědělství. Byl tedy na svoji dobu neobyčejně široce vzdělaný. Přesto ještě poté odjel studovat přírodní vědy na univerzitu do Vídně.

 

 

Po návratu do Brna se stal spoluzakladatelem Přírodovědného spolku v Brně, věnoval se meteorologickým pozorováním, vystavěl na zahradě opatství včelín a prováděl pokusy s hybridizací rostlin. O svých výsledcích přednášel a přednášky publikoval. Od té doby je považován za otce genetiky. Stal se opatem augustiniánů, byl vyznamenán křížem Královského a císařského řádu Františka Josefa I. a byl také ředitelem Hypoteční banky v Brně.

 

 

Mendel byl tedy osobností všestranného rozhledu, která je s rozvojem genetiky čím dál více uznávána po celém světě. Proto Masarykova univerzita v Brně k jeho 190. výročí narození uspořádala maratón akcí, které vyplní celý rok 2012.
 
13 vědeckých konferencí, 6 výstav, mše svaté i akce pro širokou veřejnost budou provázet po celý rok oslavy Mendelových narozenin. Očekáváni jsou jako hosté také zahraniční návštěvníci a vědci. Ozdobou mají být tři držitelé Nobelovy ceny, kteří budou přednášet v Mendelově muzeu, včetně objevitele DNA Jamese Watsona. Nepůjde však jen o odborné akce, těšit se mohou i laičtí zájemci o lékařskou genetiku, pro něž se budou konat v Mendelově muzeu přednášky.

 

 

Zajímavá bude výstava „ Skvosty brněnského opatství“, která zahajuje 31. května. Budou zde bohoslužebná roucha i liturgické předměty, s nimiž Mendel sloužil mše. Perlou bude jistě jeho rukopis, který byl téměř ztracen, ale který se vrátil do Brna po dobrodružné cestě a zážitcích.

 

 

Zahájení aktivit „Mendel 190“ proběhlo již 23. února, kdy vyjela z Mendlova náměstí tramvaj ozdobená nejen portrétem prvního genetika a struktury molekul, ale i uvnitř, na místě, kde jsme zvyklí vídat reklamy, se cestující dočtou, kdo to Mendel byl a co je jeho světovým přínosem. Nápad víc než moudrý, který přiblíží po létech Brňanům jejich slavného opata. Výtvarně tramvaj pojednali studenti i absolventi katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Brně.

 

 

Tramvaj vypravili do světa představitelé Masarykovy univerzity v čele s jejím rektorem Mikulášem Bekem a ředitelem Mendelova muzea Ondřejem Dostálem. Vzrušení mezi zvědavci vyvolal současný opat augustiniánů Lukáš Evžen Martinec, který tramvaj vysvětil. „Přeji ti, abys měla vždy bezpečnou jízdu a aby mezi tvými pasažéry vždy vládla pohoda a dobrá nálada,“ popřál na cestu. Kapky svěcené vody dopadly i na přítomné a způsobily veselí „ Svěcená voda ještě nikomu neublížila!“ komentoval situaci s humorem opat. A pak se už první pasažéři rozjeli na první cestu Brnem a zahájili tak první akci letošní akce „Mendel 190“.


Mohlo by se hodit


reklama