Úvod > Novinky > Zrekonstruovaná vila Tugendhat je výjimečná i jedinečná

Zrekonstruovaná vila Tugendhat je výjimečná i jedinečná

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Zrekonstruovaná vila Tugendhat je výjimečná i jedinečná

Po dvouleté intenzivní rekonstrukci byla v Brně otevřena vila Tugendhat.  Kdo z brněnských obyvatel ale ví, co to je a kde?  Přitom v kulturních evropských kruzích se jedná o pojem, a navíc kulturní památku světového dědictví UNESCO.

 

 

Manželé Greta a Fritz Tugendhatovi chtěli mít moderní a prostorný dům, který by se vymykal dobovým konvencím. V Berlíně se seznámili s tehdy mladým architektem Ludvigem Mies van der Rohe, který je okouzlil svým návrhem a výsledkem je dodnes unikátní funkcionalistický skvost, jež vyniká nejen volným prostorem, ale také ušlechtilými materiály.

 

 

Nijak přívětivý osud
Příliš štěstí však dům nezažil. V roce 1938 Tugendhatovi se třemi dětmi navždy opustili Československo. Bylo tu sídlo gestapa, pak sovětské armády, včetně ustájení koní. Po válce vila sloužila jako rehabilitační ústav pro děti, pak jako luxusní ubytování pro hosty radnice.
 
„ První konference v Brně, která se zabývala obnovou vily, byla už v roce 1968. Byla jsem tu s matkou, která se o budoucnost stavby velmi zajímala a měla velmi podnětné vystoupení. Bohužel matka v roce 1970 zemřela a u vás o rehabilitaci vily už nebylo s kým jednat,“ vzpomínala Daniela Hammer-Tugendhat, nejmladší dcera bývalých majitelů, která se už narodila po válce ve Venezuele, kde Tugendhatovi našli útočiště.

 

 

Složitá rekonstrukce
Devadesátá léta byla poznamenaná dohady, kdo a jak bude vilu spravovat. Nakonec zvítězilo Muzeum města Brna, které se stalo správcem a vybudovalo tu prohlídkovou trasu. Nebylo však možné přehlédnout, ani zastavit, morální stárnutí objektu a sesouvání terasy ze svahu. Rekonstrukce byla nezbytná.

 

 

Znamenalo to statické podchycení budovy, kompletní generálku střechy, rekonstrukční práce na omítkách, nové podlahy, elektroinstalace, veškeré technické a vnitřní vybavení. Po osmdesáti letech je vila omlazena tak, že by prý měla vydržet dalších osmdesát let. Jedním z technických divů jsou okna. Jsou z jednoho kusu a mají automatické otvírání. Po válce zůstalo jen jedno a i to bylo prasklé.  I toto však zlikvidovali a dali sem okna dělená, protože nikdo u nás neuměl takový velký díl vyrobit. Umí to jen v Belgii a dnes jsou okna zase vcelku a jsou antireflexní, jak mají být.

 

 

Rekonstrukci po celou dobu hlídala mezinárodní komise THICOM, jejímiž členy byli za Brno ředitelka vily Iveta Černá a Petr Kroupa, ředitel Památkového ústavu Brno, a především zahraniční experti. V jejich čele stál Ivo Hammer, historik umění a restaurátor, manžel nejmladší dcery stavebníků, Daniely Hammer-Tugendhat, která byla rovněž členkou komise. Jejich doporučení a odborný dohled byl zárukou, že vila bude opravena kvalitně.

 

 

Návrat ke kořenům
Cílem bylo vrátit vilu do podoby, v jaké byla v roce 1930. Na první pohled upoutá restaurovaná stěna z makassarského ebenu, která byla padesát let v budově dnešní právnické fakulty, tehdy gestapa. Dalším unikátem je onyxová stěna měnící barvu podle dopadu slunce. Část nábytku byla vyrobena původně přímo pro vilu, například křeslo Tugendhat nebo židle Brno.

 

 

„Všechen nábytek jsou repliky. Naštěstí zůstalo pár originálů v depozitáři Špilberku a Moravské galerie,“ prozradil architekt Vladimír Ambroz, který se na rekonstrukci interiéru podílel. „Především jsme dávali důraz na detaily, musely být autentické kliky nebo osvětlovací tělesa,“ dodal.

 

 

Unikátem je rovněž technické zázemí domu, vytápění, kotelna, systém vzduchotechniky, regulace a odpařování oken. Všechny tehdejší vymoženosti jsou součástí prohlídky, stejně jako soukromé pokoje rodiny, včetně dokonalého designu hygienického zázemí.

 

 

Provoz vily pro veřejnost byl zahájen 6. března. Vzhledem k významu a vnitřnímu uspořádání může dovnitř jen skupina maximálně o patnácti lidech, proto je dobré si návštěvu předem zarezervovat na www.tugendhat.eu.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama