Úvod > Novinky > Zlatý Double Eagle v Praze

Zlatý Double Eagle v Praze

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto a zdroj: autor, Národní muzeum
Zlatý Double Eagle v Praze

Je to příběh jako z filmu. Hlavní roli v něm ovšem hraje zlatá mince, a to doslova nepolapitelná. Však jenom tajné služby ji hledaly celých 70 let. A i když se dnes stala jakousi pomyslnou ikonou v prostředí nezávislé globální ekonomiky, její historie nás nepřestává fascinovat. Double Eagle – seznamte se…  
 
Ve dnech 12. a 13. března 2012 byla v Nové budově Národního muzea k zhlédnutí nejdražší zlatá mince světa. Vzhledem k tomu, že čas na její prohlídku byl vyměřen pouze na dva dny, asi ne každý tuto výjimečnou výstavu stihl navštívit. I přesto ovšem stojí za zmínku, jelikož ,,život“ této mince je spojen s významnými historickými osobnostmi i událostmi a také několika ,,nej“.
 
Zlatá mince Double Eagle byla dovezena do Evropy poprvé. Kromě Prahy do výčtu jejích zastávek patří i Londýn, Dublin, Brusel, Varšava, Oslo a Helsinky. Turné pořádá Samlerhuset Group, mateřská společnost Národní Pokladnice s.r.o., ve spolupráci se Smithsonian´s Ńational Museum of American History a Národním muzeem.
I proto se Národní muzeum, jako správce největší numismatické sbírky v České republice,  ujalo role hostitele.

 


tisková konference

 

Historii zlaté mince Double Eagle v Praze představili: paní Karen Lee, kurátorka numismatické sbírky Smithsonion Institution USA. Za Národní muzeum generální ředitel Michal Lukeš a za společnost Národní Pokladnice ředitel Libor Veselý.

 


zlatá mince v bezpečnostní schránce

 

Z časů zlaté horečky…
Příběh zlaté dvacetidolarové mince začíná v Americe. A pokud bychom chtěli jít až na samotný začátek, museli bychom se vrátit do dob zlaté horečky v Kalifornii, při které bylo vytěženo velké množství zlata. V roce 1850 pak Mincovna Spojených států vyrazila první oběžné dvacetidolarové zlaté mince. Ty se staly ekonomickým pilířem po následujících osmdesát let.
 
Prezident Theodore Roosevelt si přál si mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala antické kráse. A tak světlo světa spatřil v roce 1907 Double Eagle. Ale opravdový příběh zlatých mincí z r. 1933 se udál v průběhu Velké světové krize, těsně po inauguraci Franklina Roosevelta. Ten chtěl zachránit zemi před hrozící insolvencí, a tak vydal pokyn, který zakazoval shromažďování zlata a vyžadoval, aby si občané vyměnili své zlaté mince za bankovky.
 
Mince, včetně nových zlatých dvacetidolarovek z roku 1933, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu. Z půlmilionů mincí je jich dnes mezi sběrateli třináct. Dvě mince byly zachovány a předány  instituci Smithsoinian Institution ve Washingtonu, D.C., z nichž jedna právě absolvuje evropské turné.

 


Zlatý dvacetidolar z roku 1933

 

Tajemný Double Eagle
Výše zmíněnému roztavení několik exemplářů Double Eagle uniklo. Jeden z nich byl extrémně nepolapitelný. Procestoval tři kontinenty a stal se posedlostí nejenom pro milionáře sběratele, ale např. pro tajné služby, které po něm pátraly celých 70 let. V roce 2002 se tento Double Eagle z roku 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionů dolarů anonymnímu kupci.

 

 

Co jste možná nevěděli o:
The National numismatic Collection – je Národní numismatická sbírka v The National Museum of American History a patří mezi nejlepší numismatické sbírky na světě. Obsahuje více jak 1,6 milionů mincí, žetonů, bankovek a medailí.
 
The Smithsonian -  Britský vědec James Smithson zanechal své jmění Spojeným státům, aby založil The Smithsonnian Institution ve Washingtonu, D.C, „The Smithsonian“, což je největší muzeum na světě.
 
Národní Pokladnice s.r.o. – je především distributorem pamětních mincí a medailí na českém trhu. Od svého založení v roce 2009 sídlí v Praze a patří do celosvětové skupiny Samlerhuset Group b.v.
 
Také v Národním muzeu najdete rozsáhlou numismatickou sbírku, která obsahuje přes jeden milion sbírkových předmětů.


Mohlo by se hodit


reklama