Úvod > Novinky > Genius loci Malostranské besedy

Genius loci Malostranské besedy

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: 2media, archiv autora
Genius loci Malostranské besedy

Potkali jsme ,,Kolegu Mela Gibsona“. Stalo se tak v Malostranské besedě a zážitek to byl veskrze příjemný. Chcete vědět, kdo je ,,Kolega Mela Gibsona“ a proč navštívil právě Malostranskou besedu? Pak přijměte pozvání k návštěvě…
 
Malostranská beseda, oblíbené centrum kulturního života v Praze, dostala před dvěma lety nový kabát, a sice původní podobu z 18. století, kterou charakterizuje umístění tří věžiček na střechu. Vznikla tak nepřehlédnutelná dominanta Malostranského náměstí tepající kulturním životem, v němž má prostor hudba, divadlo, film i výtvarné umění.

 


Malostranská beseda

 

Začalo to na radnici
Historie budovy Malostranské besedy sahá až do roku 1478, kdy si malostranští konšelé nechali postavit novou radnici. Po sloučení čtyř pražských měst a přenesení správy na Staroměstskou radnici ztrácí Malostranská radnice uplatnění a budova je využívána k různým účelům. V roce 1868 je založena Malostranská beseda a svou činnost rozvíjí v budově bývalé radnice.
 
Duch divadel
V celé historii Malostranské besedy bylo významným prvkem zejména ochotnické divadlo, prostřednictvím jehož her, zejména českých autorů, docházelo k posilování národního ducha.
V divadle hostovali významní herci jako Mošna, Sklenářová-Malá, Hana Kvapilová, později Dana Medřická a další. Na scéně Malostranské besedy tak začínalo svou hereckou dráhu kolem čtyřiceti významných herců. Stojí za připomenutí, že v letech 1967 až 1971 zde mělo svoji domovskou scénu také divadlo Járy Cimrmana.
 
I dnes si každý najde ,,to“ své…
Jak už jsme zmínili na začátku, do Malostranské besedy se vrátila její kulturní tradice, ať již v podobě hudebních koncertů ve stylu rock, jazzrock, folk, blues, či divadelních představení. Souhrnně vzato: šest dní v týdnu hudba, v neděli divadlo, a to vše doplňují i výstavy více či méně známých výtvarníků.
 
Kolega Mela Gibsona…
…není ledajaký kolega, ale nové divadelní představení, za jehož uvedením stojí divadelní spolek Frída a jeho zakladatel, herec Martin Trnavský.¨

 

 

Ten, se souhlasem polského autora Toma Jachymeka, text zaktualizoval a přenesl do českých reálií. A tak se coby diváci můžeme zaposlouchat do zpovědi zapomenutého herce oblastního divadla. Hlavní postava vypráví svůj životní příběh, který je plný zvratů a komických okamžiků. Martin Trnavský se svého úkolu zhostil nejenom slovy, ale i zpěvem, tancem a také „Bolkovskou klauniádou“. Je to příběh o naivitě a často i o hlouposti. Je to i příběh malého člověka toužícího se dotknout hvězd. Nebo jen tak si v letadle popovídat s kolegou Melem Gibsonem.
 
One man show Martina Trnavského vás po celou jeden a půl hodinu rozhodně pobaví, rozesměje, ale i přinutí k zamyšlení nad tím, co všechno nám může osud nachystat, i proto byste si toto představení rozhodně neměli nechat ujít.

 


Interiér Malostranské besedy


Mohlo by se hodit