Úvod > Novinky > Velikonoční festival v Brně připomíná velkou hudební pouť

Velikonoční festival v Brně připomíná velkou hudební pouť

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky a MHF Brno
Velikonoční festival v Brně připomíná velkou hudební pouť

Velikonoce v Brně se nesou ve znamení duchovní hudby už 21. sezonu. Poprvé je letos pořadatelem Filharmonie Brno a poučený posluchač zaznamená základní změnu. Již se nekonají koncerty výhradně v katedrále na Petrově, ale šest koncertů v období od 1. do 15. dubna postupně vystřídá šest brněnských kostelů. Propojuje se tak vnímání hudby a architektury.

 

 

Gotika u svatého Jakuba
Čas před Velikonocemi, kdy si věřící připomínají utrpení Krista a jeho ukřižování, začíná v neděli 1. dubna v kostele svatého Jakuba. Gotický chrám s dlouhou akustikou rozezní skladby současných autorů. Ve všech třech případech jde o českou premiéru, brněnský skladatel František Emmert napsal dokonce skladbu na objednávku právě pro tento festival. Anglický skladatel James MacMillan je oblíben především v severských zemích. Jeho Seven Last Words from the Cross je extrémně náročným dílem jak po stránce hudební, tak především pro práci s barvou nástrojů. Komorní sbor je speciálně obsazen právě pro tuto příležitost a dirigent Jaroslav Kyzlink přizval ke spolupráci i soubor Czech Virtuosi. Výjimečný hudební zážitek slibuje i třetí autor, Arvo Pärt a jeho průzračná Stabat Mater.

 

 

Kostel sv. Janů „U Minoritů“ a Jezuitský chrám uplatní baroko
Barokní orchestr Hof Musici s dirigentem Ondřejem Mackem uvede 2. dubna novodobou premiéru Il Sacrificio di  Gefte skladatele Giuseppe Porcila. 4. dubna se sejdou milovníci hudebních specialit v chrámu Nanebevzetí Panny Marie „ u jezuitů“ a vyslechnou rekonstrukci barokní liturgie podle písní z barokních kancionálů Jakuba Jana Ryby. V obou případech jde o hudební lahůdky s exkluzivním provedením.
 
5. a 6. dubna zazní „u jezuitů“  Temné hodinky, hodinový program duchovních textů a responsorií. První den v podání pěveckého sboru VUT v Brně a Vox Iuvenalis s dirigentem Janem Ocetekem, druhý den se představí Svatomichalská gregoriánská schola pod vedením Josefa Gerbricha.

 

 

V bazilice na Starém Brně se probudí středověk
V čase po Velikonocích nastává doba pro oslavu Vzkříšení. Radostnou atmosféru najdou posluchači 11. dubna v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Středověkou liturgickou hru - Ke hrobu jsme přišly… provede Tiburtina ensemble v prostoru bývalého kostela cisterciaček.

 

 

Kostel sv. Tomáše uplatní barokní monumentalitu
V pátek 13. dubna rozezní kostel sv. Tomáše Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Hlavním dílem bude Missa Alleluia česko-rakouského barokního skladatele, který působil v Kroměříži a poté v Salzburku. Neméně lákavé jsou i Sonaty Pavla Vejvanovského a P. J. Rittlera.

 

 

Svatopetrská katedrála na závěr festivalu
Poslední koncert 15. dubna v neděli bude v katedrále sv. Petra a Pavla. Nedokončené, přesto monumentální dílo Franze Schuberta Lazarus, provede Filharmonie Brno spolu s Českým filharmonickým sborem Brno pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera. Sólisté Marie Fajtová, Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Aleš Briscein, Tomáš Kořínek a Vladimír Chmelo slibují, že půjde o vysoce kvalitní provedení.

 

 

Nebudou chybět Špilberk i Janáčkovo divadlo
Poprvé budou v rámci festivalu realizovány i doprovodné akce. V gotické síni hradu Špilberk je připravena Křížová cesta a jiná zastavení grafičky Jany Bergerové a to již od 29. března. A v Janáčkově divadle bude provedena 3. dubna nepostradatelná Dvořákova Stabat Mater v podání sólistů Pavly Vykopalové, Jany Wallingerové, Richarda Samka a Michala Gurbala a sboru a orchestru Janáčkovy opery pod taktovkou Jakuba Kleckera.
 
Velikonoční festival duchovní hudby v Brně bude tedy duchovní a hudební poutí nejen po zajímavých hudebních lahůdkách, ale i po skvostech brněnské sakrální architektury. Spojením obojího má účastník šanci na unikátní umělecký a duchovní zážitek. Další informace, včetně toho, kdy, kde a jak je možné zakoupit vstupenky, najdete na www.mhf-brno.cz.

 


Mohlo by se hodit


reklama